Festival Cyklocestování: Hradec Králové 2017

Posted: February 5, 2017 in Akce

V minulém roce se nám podařilo uskutečnit část našich cestovatelských plánů, hlavně putování po Labské cyklostezce, takže cyklisticky plodný rok. Nicméně přiznám se, že když na podzim přišla od Martina Stillera nabídka na vystoupení na tomto festivalu, byl jsem dost překvapený. Od té doby, co jsme se náhodou potkali v Beskydech na Lysé, jsme spolu v kontaktu. Martina jsem vždycky bral jako člověka, který mi byl v mnoha směrech inspirací, ať už jeho cyklodobružstvími, vztahem k horám nebo jeho neustálou energii a nápady něco organizovat. Stejně tak tento festival pro mě byl spíš místem, kde brát inspiraci a nápady.

Odkaz na stránky festivalu – http://www.cyklocestovani.cz/

cyklocestovani_logojpg

Ve chvíli kdy jsme byli pozvání, jsme ještě ani neměli sepsaný report z naší Labské cesty . K přečtení zde. Jeho sepsání nás po pár měsících připomělo, co se vlastně na naší cestě odehrávalo. Když se zpětně ohlížím, nebylo to žádné velké dobrodružství. Žádné turistické atrakce, památky, setkání s lidmi, jen jsme prostě jeli na kole. Celé ve smyslu – Cesta je cíl, tak to cítíme. Na druhou stranu i tohle může některé lidi inspirovat k tomu něco podniknout.

Program festivalu byl hodně zajímavý, na některé besedy a workshopy jsem se obzvlášť těšil.

Program festivalu

SOBOTA 4.2.2017 – HRADEC KRALOVÉ, konferenční sál Úřadu práce, Wonkova ul.

Blok A:
09:30 – 10:45 Daniel Polman – „Praha – Sněžka,…okolo Česka”  aneb přes nejvyšší vrcholy všech 14 českých krajů na kole a pěšky za 98 hodin!
11:00 – 12:00 Olda&Verča Berkovi – „S prckama nejen Labskou cyklostezkou“

Blok B:
12:45 – 13:30 Jak se sbalit pro různé příležitosti – WORKSHOP
13:45 – 15:00 Miroslav Šlégl – „Světem se skládačkou“

Blok C:
15:30 – 16:00 Cestovatelské servery – jak se dostat blíže k místním lidem – WORKSHOP
16:15 – 17:30 Martin Stiller – „2000 km s rodinkou na kole severozápadní Amerikou“

Blok D:
18:00 – 19:15 Karel Tříska – „Napříč USA – za východem slunce“
19:30 – 20:45 Tomáš Horák – „Na jednokolce za polární kruh“


NEDĚLE 5.2.2017 – HRADEC KRALOVÉ, konferenční sál Úřadu práce, Wonkova ul.
Blok E:
09:00 – 10:15 Michal Kulka – „Kick Italy 2017 aneb Giro na koloběžce“
10:30 – 11:45 Míša&Libor Heclovi – „Švýcarsko-Česko na kolečkových bruslích“

Blok F:
12:30 – 13:45 Monča&Jirka Vackovi – „Nový Zéland sakra na těžko”
14:00 – 14:45 Kilometry.cz – vychytávky a vybavení pro cykloturistiku – WORKSHOP

Blok G:
15:15 – 16:15 Marcela&Zdeněk Švecovi – „Balkán lehokolmo“
16:30 – 17:45 Petr Mazal – „S kolem kolem světa“

Z naší presentace jsme měli s Verčou poměrně obavy. Verča není zvyklá mluvit před velkou skupinou lidí, já nějaké pracovní zkušenosti mám, nicméně neznamená to, že bych se v podobných situacích cítil jako ryba ve vodě. Presentaci jsme pojali jako naše představení, jelikož se jednalo o první vystoupení na tomto festivalu. Následně průřez kratšími cestami a následně den po dni Labské stezka. Věřím, že se nám podařilo posluchače zaujmout a nakonec to nebyla taková tragédie jak jsme se báli. Někteří z posluchačů nás pak ještě zastavili na několik slov, což bylo velmi potěšující.

Moc jsem si užil i další besedy a workshopy.

Dana Polman a o jeho vyprávění o cestě po nejvyšších vrcholech Česka se mi moc líbilo. Krom cyklocestování se snažím věnovat extrémním běhům a pochodům, takže mám pro podobně šílené výkony velkou dávku pochopení. Inspirovalo mě to se zamyslet nad nějakou delší solo nonstop jízdou, spíš pro svůj dobrý pocit.

Workshop Honzy Gally z https://www.azub.cz byl pro nás taky moc přínosný, jelikož na kolech nejezdíme moc douho a spoustu věcí teprve vychytáváme a učíme se za pochodu.

Beseda Miroslava Šlégla o tom jak na skládačce cestoval sám půl roku po světě pro mě byla úplně z jiného světa. Klobouk dolů, pak si říkám o čem tu já vlastně vyprávím ? Úžasné fotky, zážitky i vyprávění.

Blok C byl pod taktovkou Martina Stillera a Stelky 🙂 Nejprve workshop o cyklocestovatelských serverech. Tohle je věc, o které jsme se nikdy moc nezamýšleli, ale asi by bylo na čase. Rozhodli jsme se na https://cs.warmshowers.org/ taky registrovat, nabídnout náš domov cetovatelům a stejně tak zkusit využít teto server i na našich cestách i opačně.

A následně Martinovo vyprávění o jejich Americké cestě. To je velká paráda, bohužel díky Vojtíkovu přerušenému spánku, jsme ho nestihli celé, takže si budu muset  nechat od Martina zbytek někdy vyprávět.

V neposlední řadě, jsem moc rád, že jsme měli příležitost se seznámt s Jirkou a Monikou Vackovými – https://www.facebook.com/altiplano.cz/ . Bohužel jejich besedu o cestě po Novém Zélandu, jsme v neděli absolvovat nemohli. V každém případě, moc díky za tipy a rady k vybavení.

Na závěr jen velké poděkování Martinovi za pozvání a za to, že umožňuje, aby se podobná akce mohla konat.

V neposlední řadě také díky našemu partnerovi, společnosti Hanibal, že díky jejich vybavení, můžeme naše dobrodružství uskutečňovat.

Naše cyklocestování můžete mimo jiné sledovat i na Facebooku – https://www.facebook.com/BerkoviNaKolech/?ref=aymt_homepage_panel

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s