WP_20170705_18_17_59_Pro.jpg

Prolog

Verča

Měsíc utekl jako voda a nás čeká další letošní dovolená v sedlech kol.. Tentokrát je náš cíl jasný a tím je moře. Budeme se koupat, slunit, v klidu projíždět na kole. Balím klukům pantofle, sobě žabky a všem plavky a větrovky. Hurá konečně slunečná dovča. Jak sledujeme vývoj počasí, tak si také postupně uvědomujeme, jak moc jsme se v našch představách mýlíme. Pár dnů před odjezdem už máme jasno, že jasno nebude. Vybaluji pantofle a balím holinky a nepromokavé bundy nahrazují větrovky, přidávám i nepromokavé kalhoty. Den před odjezdem ještě chystám zásobu baget s krůtím masem a zeleninou a peču muffiny, ať máme snídani a oběd do vlaku.

Olda

Pokud jste četli report z naší předchozí cesty, tak už jistě víte, že nedopadla podle plánů. Museli jsme ji ukončit zhruba v půlce a domů jsme se vraceli se spoustou zážitků, ale také s porcí frustrace. Šance na nápravu se nabízela v dalším termínu, kdy jsme se rozhodli hory vyměnit za moře. Taková klasická letní dovolená, jen v našem stylu. Takže vlakem do Berlína, pak si dojet k Baltu a tam trávit čas u moře a občas popojet. Návrat pak po stezce Odra – Nisa až domů. V mezidobí jsme vychytávali výbavu a čím více se blížil odjezd, tak úměrně tomu rostly hromádky věcí s sebou. Dva dny před odjezdem přes Německo přešli silné bouře. V některé části země byli záplavy a do toho se blížil náš odjezd. Předpověď na další dny má k letní dovolené dost daleko, takže měníme sandále za holinky a místo opalovacího krému balíme repelent. Co šlo jsme připravili a teď je před námi další dobrodružství.

 

Den 1.

Berlin – Liebenwalde – 57 km

http://www.sports-tracker.com/workout/sachmet/59567a60c3d639467e3a857b

kemp: http://www.marina-liebenwalde.de/

Verča

Budíček v půl čtvrté ráno není tedy opravdu nic pro mě, ale je to občas potřeba. Tentokrát cítím podezřelý klid, že máme všechno sbalené a nachystané, tak snad na nic nezapomenu. Na Kevina! Budíme děti, které kupodivu vstávání berou sportovně. Naposled procházím byt, zda jsem vše vypnula a nezavřela někde kocoura. Bude se nám o něj chodit starat moje mamka a Miu nám hlídá kamarádka Gábina. Ještě, že máme kolem sebe lidi, co nám takhle pomůžou. Loučíme se s babičkou a Oldovou mamkou a jede se. Vlak v Neratovicích přijíždí včas a nastupování je bez problémů. V Praze hodinu čekáme a já klukům kupuji k snídani, jejich oblíbené vanilkové fornetky. Číslo nástupiště naskočí na tabuli pár minut před odjezdem, tak se trochu zapotíme při běhu na nástupiště a mě dá zabrat vyjet eskalátory s plně naloženým kolem. Kola jsou na hácích, brašny sundány a my konečně sedíme a frčíme směr Berlín. Cesta děti po dvou hodinách přestává bavit a tak nám zpestřují cestu svým zlobením. Já rozhozená dětmi a ranním vstáváním plácám jeden přeřek za druhým. Otázka, kdy přijde výročí, což se mi povedlo spojením slov výpravčí a průvodčí, aspoň pobaví Oldu. Konečně Berlín. Vystupujeme a za mírného deště se vydáváme směr Braniborská brána. Na dosti místech ve městě probíhají opravy a rekonstrukce. Je rozkopaná i velká část ulice Unter den Linden. Déšť sílí a tak se vydáváme po naší naplánované trase. Myslela sem si, že vyjedeme z Berlína a bude to super cesta, ale to sem se mýlila. Po silných deštích a větru se stezka mění v bahno, cesta po poli na které jsou kaluže hluboké snad metr, popadané větve a navíc se ochlazuje a déšť neustává. Dochází nám voda, ale bohužel není tady kde si ji dotočit a ani koupit. Němci na rozdíl od nás nemají malé krámky a vietnamce. Nakonec se zeptám pána u baráku, zda se dá blízko koupit něco k pití. Nejdřív kroutí hlavou ale nakonec mě posílá 300m ulicí k Trinken shopu, kde koupím aspoň limonádu. Před náhlou průtrží se schováváme pod stříškou u dobrovolných hasičů. Jeden zrovna přijíždí a zve nás ať se schováme i s kolama do garáže, dá nám lahev vody a dovolí nám si naplnit všechny lahve vodou z kohoutku. Ukazuje nám co deště způsobily v okolních vesnicích, no co asi – povodně, to se máme na co těšit. Déšť trochu ustává, ale je dost hodin a únava z brzkého vstávání je znát na všech, tak se nedá nic dělat a hledáme kemp dřív než byl původní plán. Nacházíme marínu v Liebenwalde. Pár míst na stany, tři stolky se stříškou a pán nám dává klíče od sprch a záchodů. Je to klidný malý kemp jen škoda, že hned první den dovolené máme ztrátu oproti plánu 25 km.

IMG_20170630_114026869_HDR.jpg

IMG_20170630_131632734.jpg

Olda

Jako tradičně nás ráno před odjezdem čeká velmi brzké vstávání a cesta přes Prahu Hlavní nádraží. Tam nastupujeme do EC Alois Negrelli do Berlína, kde má naše cesta začít. Jak už je dobrým zvykem ČD, tak se nástupiště objevuje na světelné tabuli pár minut před odjezdem. Máme tak možnost se proběhnout, ale kola i vozík jsou za chvíli ve vlaku a my už míříme do Berlína. Když pominu to jak kluci zlobí, což je normální stav, tak cesta proběhne vcelku klidně a my můžeme před 11 hodinou vystoupit na Berlin Hauptbanhof. Tady už to dobře známe, vloni tu začínalo naše putování Labskou cyklostezkou. Navěsíme brašny a můžeme vyrazit. Před nádražím nás zdrží Polák, který se nám snaží prodat Německou variantu Nového prostoru. Plán je projet si Berlín trochu více než vloni. Vyrážíme tedy opět směrem k Bundestagu a Braniborské bráně. Obloha vypadá, že se každou chvíli musí spustit déšť, ale na davy lidí u brány to nemá žádný vliv. Dál pokračujeme ulicí Unter den Linden,která bohužel připomíná staveniště a tak kličkujeme až na Alexanderplatz mezi auty. Na tohle místo mám vzpomínku z černobílé fotky, ještě před pádem železné opony, kdy jako malej kluk sedím tátovi na ramenou. Od té doby se tohle místo hodně změnilo a velkou část prostoru zabírá nákupní centrum. Tím asi naše sightseeing tour končí a můžeme vyrazit po trase. Berlínem se nám nejede moc dobře. Pomalu, ale jistě se začíná spouštět déšť a na spoustě míst jsou ještě hluboké kaluže z průtrží v minulých dnech. Kde není asfalt, tam je bláto. Kde jsou stromy, tam se musíme vyhýbat polámaným větvím. Pomalu se vzdalujeme centru, ale nejede se nám dobře ani tak. Dobrých cyklostezek je pomálu. Projíždíme rozmáčené louky, rozbahněné lesní cesty a drobné mrholení se mění ve vytrvalý déšť. Rozhodnutí jet po značených cyklotrasách měníme velmi brzy a šlapeme po silnicích. Jinak bychom se hrozně nadřeli a navrch měli bláto až za ušima. V Zehlendorfu po další hodině vydatného deště se musíme schovat. Potřebujeme sehnat vodu a déšť se mění v průtrž. Schováme se pod košatými duby před stanicí místních dobrovolných hasičů. Brzy jeden z nich přijíždí a my se můžeme schovat do požární zbrojnice a navíc doplnit vodu. Chvíli se bavíme, alespoň do té míry, kam moje bídná němčina stačí. Ukazuje nám video ze zásahu před dvěma dny v Oranienburgu. V ulicích je půl metru vody a kanály připomínají vodotrysky. Tak ještě, že jsme přijeli, když už je po všem. Když chceme vyrazit, tak zjišťuji, že mi ulítl závit rychloupínáku. Super začátek, ještě, že vozím náhradní. Musíme ještě něco ujet, ale v tomhle dešti to moc nejde. Rozhodujeme se popojet jen do další vesnice. V Liebenwalde je rekonstruovaná marína a u ní je možnost, za poměrně přátelskou cenu postavit stan. Při dnešním počasí si kluci moc neužili, tady o sobě dávají pořádně vědět. Mě s Verčou čeká každovečerní rutina. Postavit stan – vybalit spaní – uvařit – vysprchovat děti a pokusit se je uspat. První den je za námi. Koukáme na předpověď a doufáme, že už to bude jen lepší.

Den 2.

Liebenwalde – Rechlin – 98 km

http://www.sports-tracker.com/workout/sachmet/59590715205b9b07ddf39c5e

kemp: http://www.camping-mueritzarm.de/

Verča

První noc ve stanu je za námi a my se budíme do chladného a hlavně deštivého rána. Podle předpovědi se počasí neumoudří ani po zbytek dne. Je to zatím nejhorší začátek dovolené, když to porovnáme s ostatními cyklodovčami. U maríny je malý krámek s čerstvým pečivem. Nakupujeme aspoň pár věcí na snídani a klukům džusík. Na velký nákup jedeme do Zehnedicku. Jak si tak šlapu všimnu si, že na přehazovačce mám malého šnečka, který se tam chudák točí, hlavu venku a asi si to i užívá. Mám ale strach abych mu neublížila tak zastavím, vyfotím si ho a pak ho přendám do trávy. Cesta vede mezi loukami, ale po hezké cyklostezce. Na rozcestí odbočíme a klesáme do vesnice. Kolem se pasou kravičky a ovce, je to krásně z kopečka, zrovna neprší tak si to užíváme do chvíle než zjistíme, že dál cesta nevede a že jsme špatně odbočili. Takže hurá do kopce a zase začíná pršet. Povede se nám najít krytý přístřešek a tak si dáváme pauzu a svačíme. Už začínáme být dost unaveni a tak hledáme bližší kemp než bylo v plánu, což znamená že je druhý den dovolené a my už máme oproti plánu 40 km skluz. Ale když to nejde, tak to nejde. Když dojíždíme ke kempu sem vyděšená obřím oslem. Olda byl sám v šoku, protože osel byl velký jak kůň, ale teď tvrdí že nebyl tak velkej, škoda že nemám fotku. Kemp je u jezera Müritz, které je opravdu velké. Děti si chvilku pohrají v nepromokavých kalhotech na hřišti a jde se stavět mokrý stan na mokré trávě během deště – nejhorší kombinace. Ještě že ve stanu je sucho a teplo, takže večere a spinkat.

WP_20170701_18_55_01_Pro.jpg

Olda

Celá noc propršela, což nám ve stanu až tak nevadí. Co nám všem vadí, je to, že déšť nepřestává ani ráno. Drobně mrholí a my snídajíce pod krytým sezením, doufáme ve zlepšení počasí. Tohle opravdu není moc pěkný začátek pohodové dovolené u moře. V recepci maríny je malý obchůdek, tak kupujeme pár věcí pro kluky a vyrážíme po silnici. Cyklotrasa kterou mám značenu v itineráři, je značena čárkovaně a podle vody. Nechce se mi začínat den v dešti po rozbahněné pěšině. Dojíždíme do městečka Zehnedick, kde jsme měli spát včera. První velký nákup na naši cestě k moři. O tom co nakupujeme a jak jíme by se dala napsat samostatná kapitola, já to zkusím v rychlosti shrnout do pár vět. Nákup potravin na den v Německu, většinou zvládneme za  10 – 12 Eur. Kupuji pečivo, chleba nebo housky, velký balík sušenek s čokoládou, müsli tyčinky, haribo medvídky pro kluky. K pečivu sýr nebo salám a ze zdravějších potravin pak většinou okurku, to kluci moc rádi a rajčata. Z ovoce pak většinou nektarinky nebo jablka. Obvykle něco k večeři, to záleží na co máme zrovna chuť třeba maso, vejce nebo těstoviny. No a něco na večer, ideálně láhev vína nebo 2 – 3 plechovky piva, aby se nám lépe usínalo 🙂 o občas co mě cvrnkne do nosu, že je zrovna v akci a je za málo peněz hodně muziky. V Německu nejraději nakupuju v Netto, Aldi a nebo v Lidlu. Tak od nakupování zpět na cestu. Jedeme kousek po trati po cyklostezce. OD rána už pršet přestalo, ale pohled na oblohu dává tušit, že ne na dlouho. Ráz krajiny je zemědělský. Pole s obilím občas pastviny s krávami, mírně zvlněný profil a větrné elektrárny. Když projíždíme Dannenwalde, tak se má očekávání naplňují a zase prší. Dál nás vede stezka přes les a profil se začíná vlnit výrazně víc. Zastavujeme u lesního altánku na oběd, nebo svačinu, jak chcete. Olíka dnešní cestování zmohlo, takže spokojeně chrupká ve vozíku. Nebudíme ho, najíme se s Vojtu v altánu a pokračujeme lesem dál po stezce. Přijíždíme do oblasti kde se řeka Havel klikatí v pahorkatině, přibývá lesů a jezer, která jsou propojeny kanály. U městečka Wustrow se mi podaří vykouzlit navigační chybu, kterou bohužel odhalíme až když jsme na dvoře farmy a není kam dál. To nám na náladě moc nepřidává, ale s tím se nezbývá než smířit. Obracíme se a vyšlapáváme zpět kopeček, ze kterého jsme před chvíli radostně svištěli dolů. Do toho začíná opět pršet, takže popojedeme pár kilometrů a schováváme se do dřevěného přístřešku u jednoho z kanálů, který propojuje jezera. Tam přehodnotíme plán a rozhodujeme se popojet už jen do nedalekého kempu v Rechlinu. Déšť se trochu utišuje, tak opět šlapeme do pedálů. Dnešní den není moc o radosti z cestování. Projíždíme městečkem Mirrow, které mi vzhledem připomíná Milovice, nebo jiná města s vojenskou minulostí. A opravdu, kousek za městem vidíme velké letiště a betonové hangáry, které ukazují, že se jedná o bývalé vojenské letiště. Když už jsme pouze pár kilometrů od kempu, tak hádejte co se stane ? Spustí se liják, ale pořádnej teda. Během 10 minut povolují  nepromokavé bundy a oba jsme na kost. Když přijíždíme ke kempu, tak pršet přestává. Je tu houpačka a hřiště a protože si kluci dneska moc neužili, tak je necháváme vyblbnout. Zaplatím ubytování a jdeme si zas postavit domeček. Po dešti přichází vítr, který slibuje, že by se počasí mohlo změnit, stejně tak to tvrdí předpověď. Tak snad opravdu, protože tenhle způsob léta se mi opravdu zdá poněkud nešťastný.

Den 3.

Rechlin – Waren – 43 km

http://www.sports-tracker.com/workout/sachmet/5959070dc3d639467e63649f

kemp: http://www.campingtour-mv.de/waren/

Verča

Ráno je sice zataženo, ale déšť ustal, tak snad bude konečně lépe. Balíme věci a věříme, že dnes se konečně pojede lépe. Nejdříve se vracíme na stezku, která vede podle silnice. Dál cesta sjíždí do lesa. Cestičky jsou zde moc pěkné. Potkáváme už i další cyklisty, očividně stezka kolem jezera je velmi oblíbená. Jak si tak šlapu najednou cítím, že při každém šlápnutí mi jakoby šlapka mírně bouchne do druhé nohy. Říkám to Oldovi a ani ne půl minuty na to mi celá šlapka upadne. Styl koloběžka dojedu na mítinku, kde se Olda snaží kolo opravit. Samozřejmě máme sebou x klíčů ale ani jeden, který by seděl na šlapku. Nakonec se Oldovi povede šlapku trochu dotáhnout ale je to opravdu jen nouzovka a tak mi říká, že na ni mám šlapat jen zlehka na rovince. Do kopce tlačit. I když jedu velmi opatrně, šlapka stejně upadne ve vesničce Schwarzenhof. Ptáme se kolem jedoucích cyklistů, zda by neměli příslušný klíč. Nakonec nám pomáhá pán z karavanu. Děkujeme a jede se dál, opět opatrně. Bohužel jak jedu cítím, že šlapka se zase uvolňuje. Další pomoc nacházíme v městečku Federow v informačním stánku národního parku Müritz. Díky tomu šlapka vydrží až do Warrenu, ale bohužel nic nepomáhá a protože je neděle servisy jsou zavřené. Olda má náladu na bodu mrazu. Dojde na nákup, kde koupí rum a teď nás čeká tlačit kola do kempu cca 4 km. Kemp je hodně velký a pro nás novinka, vše tady funguje na čipové karty. Nejen sprchy ale i vstup na záchod. Stavíme stan blízko vody a bereme klukům hračky na písek, sobě rum a sedíme u vody na lavičce a když nejde jet aspoň si užíváme, že vysvitlo sluníčko a hezký výhled na jezero.

IMG_20170702_144653588.jpg

IMG_20170702_163202331_HDR.jpg

Olda

Kemp leží u jižního okraje jezera Muritz, které musíme objet, abychom mohli pokračovat dál k Baltu. Počasí opravdu vypadá, že by se mohlo umoudřit. Mraky jsou výše a nevypadá to, že by mělo začít pršet. Teplota má k létu ovšem hodně daleko. Projíždíme Rechlinem a chytáme se hlavní silnice, podle které vede parádní cyklostezka. Ve starobylé vesničce Boek opět navigační chybka, takže si ji projíždíme dvakrát a vstupujeme do národního parku Muritz. Cyklostezka se mění v šotolinovou pěšinu, po deštích mírně rozmočenou. Okolo nás les a mokřady, občas dřevěná rozhledna, ze které je možné se rozhlédnout nad korunami stromů. Mezi mraky dokonce občas prosvitne sluníčko a já začínám mít pocit, že se věci začínají zlepšovat. Z mého zasnění mě probere volání Verči ať zastavím. Když se k ní vracím, tak drží v ruce upadlou šlapku. TO SNAD NE ! Zastavíme u odpočívadla a já se snažím vymyslet co s tím. Šlapka je na závit a utahuje se imbusem velikosti, kterou s sebou bohužel nemám. Ok v lese to asi nevymyslíme, takže se potřebujeme dostat do města, tam to snad bude jednodušší najít řešení i když dnes je neděle. Pomocí kleští se mi podaří závit provizorně dotáhnout, takže Verča může pokračovat v jízdě. Dojedeme do Schwarfenhofu, kde je správa národního parku. Pokouším se od řidičů mobilheimů na parkovišti sehnat vhodné nářadí, ale bohužel. Nakonec nám pomůže, jeden ze zaměstnanců správy NP. Mají tu slušně vybavenou skříňku s nářadím, takže šlapku dotáhneme a pokračujeme k městu Waren. Kousek před městem bohužel šlapka zase upadne. Po krátké poradě se rozhodneme zůstat ve městě v kempu, a hned ráno dojet do servisu ať můžeme pokračovat v cestě. Stavíme se vybrat v bankomatu a na nákup. Krom běžných potravin končí v košíku i láhev rumu, protože po uplynulých 3 dnech opravdu skleničku potřebujeme. Kemp je hned u jezera a dělá se vcelku pěkné odpoledne. Zbytek dne strávíme na břehu jezera v odpočinkovém režimu. Kluci můžou divočet na hřišti, dají si zmrzlinu já pivo a pak nás čeká stavění hradů z písku, ale na koupání to fakt není.

Den 4.

Waren – Sietow – 30 km

http://www.sports-tracker.com/workout/sachmet/595b364d205b9b07dd1a23cf

kemp: http://www.weicamp.de/

Verča

Ráno si Olda přivstane a s kolem odchází zpět do Warenu do servisu. My zatím spíme. Kolem deváté mi volá, že šlapka opravena, že bylo potřeba jen správně nasadit na vroubky a pořádně dotáhnout správným klíčem. Tak začínám balit stan a věci. Kluci si zatím hrají u vody ale chudáci si nemůžou vzít své hračky, protože ke břehu připlavala labuť a prská na ně a oni se jí právem bojí. Nakonec psychickou hru s labutí vyhraju a hračky posbírám. Když Olda dorazí už jen naházíme věci na kola a můžeme jet. Zaplatíme a čeká nás opět cesta přes centrum Warenu a pak hurá podle plánu. Jak jedeme po stezce podle silnice najednou v Oldově kole začíná zvláštně chrastit. Nechceme nic riskovat a zajíždíme opět do servisu, kde Olda ráno byl. Ti nás posílají do jiného na náměstí, že oni tyto věci nedělají. V dalším servisu nám oznámí že je potřeba aby se podívali na střed kola, zda je vše v pořádku a ať se vrátíme za dvě hodiny. Aspoň si projdeme Waren, děti si pohrají na hřišti, dáme si zmrzlinku a nakoupíme. Když dojdeme do servisu oznamují nám, že když otevřeli střed celý se na ně vysypal. A náhradní na náš typ kola nemají a musí ho objednat, nejdříve přijde zítra odpoledne. Naštěstí nám za polovinu ceny půjčují jejich kolo abychom se mohli aspoň projet kolem jezera a dojet do dalšího kempu. Odpoledne je slunečné, ale chladné. Zastavíme klukům u vody si pohrát na pláži a nasvačit se. K večeru dojíždíme do malého kempu v Sietowe. Večer volám svému tátovi a zjišťuji, že je poblíž a tak plánujeme na další den sraz.

WP_20170703_11_50_20_Pro.jpg

WP_20170703_14_00_52_Pro.jpg

Olda

Čtvrtý den naší cesty a aktuální situace má k ideální daleko. Beru si Verči kolo a vydávám se pěti kilometrovou procházkou do Warenu do cykloservisu. Jsem tu před osmou, abych byl první hned na otevíračku, která by měla být v 8. Majitel opravdu přijede obchod otevřít, ale sděluje mi, že mechanik chodí do práce až v devět hodin. Ok, tak si hodinku posedím a alespoň si dám ranní kávu o kterou jsme se brzkým odchodem z kempu připravil. Mechanik dorazí, závit stržený není, jen vymění vložku a dotáhne správným nářadím s tím, že hotovo. Cena 6 Euro za práci, tak nebylo tak hrozné. Volám Verče, že už frčím zpátky, ať zatím sbalí co může a jsem natěšený, kolik zase ujedeme. Naložíme kola, Olíka do sedačky, Vojtíška do croozeru a můžeme šlapat do pedálů. Dneska je konečně slunečný den, fouká, není žádné vedro, ale svítí sluníčko! Bohužel po velmi krátké době se začne ze středu mého kola ozývat divné loupání a praskání. Když zaberu do kopce, začne střed přeskakovat. TO SNAD NE ! Takže smůla se nám z pat neodlepila. Vracíme se do servisu, kde si s mým kolem neví rady a posílají mě do jiného v centru. Během neustálé praskání ve středu, tam dorazíme během chvilky a domlouvám se s mechanikem co dál. Ukazuje mi vůle jakou pedály mají s tím, že střed asi bude načatý, ale něco by se s ním mělo dát ujet. Domluvíme se, že jim tam kolo nechám, ať se na něj radši podívají, že v situaci, kdy jsme na pojízdnost kola závislí, nemůžeme riskovat. Alespoň máme čas si Waren projít a zjistit, jak krásné historické město to je. Projdeme se podle jezera, dáme si zmrzku a s klukama strávíme čas na hřišti. Svítí sluníčko, ale fouká a to pořádně. Bez mikiny ani ránu. Na druhou hodinu, jak jsme se domluvili v servisu, se vracím vyzvednout kolo, ale nečekají mě dobré zprávy. Střed je úplně na hadry. Když ho otevřeli, ložiska se na ně vysypala a není reálné to složit. Nový střed nemají, protože mám nějaký specifický, takže musí objednat z Drážďan z centrálního skladu a dodací doba je 1 – 2 dny.. Cena nového středu je 50 euro. Po krátké poradě se tedy rozhodujeme nový střed objednat a ze skladu slibují doručení zítra, alespoň že tak. Nechápu, jak se mohl střed takhle zničehonic vysypat. Až do dnešního dne, ani známka jakéhokoliv problému. V servisu jsem ještě před cestou prosil o kontrolu a bylo mi řečeno, že musí vydržet ještě tisíce. Když v servisu vidí naši situaci, nabídnou mi kolo z půjčovny za poloviční cenu, což je 6 eur. Nabídku určitě přijímáme, alespoň budeme moct ještě něco ujet a nespat na stejném místě. No co se dá dělat. Nasedám na svůj nový stroj, kluky naložíme do vozíku a vyrážíme podél jezera. Udělalo se slunečné odpoledne, tak projedeme kus lesa a stavíme na krásné písčité pláži. Olík bohužel zase spí, tak si stavíme hrady z písku s Vojtíkem. Odpočíváme, nahráváme video a využíváme nucené volno. Jsme teprve na začátku cesty, věřím, že to ještě dobře dopadne. Cyklostezka je moc příjemná, vede mezi poli a po břehu jezera a my jsme rádi, že je konečně pěkně. Zastavíme v kempu v Sietow, kde budeme trávit noc. Kopeme si s klukama balónem, hrajeme si s autíčkama a mezitím stavíme stan. Kemp je klidný a příjemný, evidentně pro lidi, kteří se  sem rádi vrací.

Den 5.

Sietow – Krakow Am See – 63 km

http://www.sports-tracker.com/workout/sachmet/595bcbfe205b9b07dd2546a4

kemp: http://www.campingplatz-krakower-see.de/

Verča

Ráno nás konečně budí sluníčko. Jako každé ráno Olda připravuje snídani. Kávu, sušenky a ovesnou kaši. Voláme s tátou abychom doladili čas setkání a vyrážíme. Nakonec zastavujeme u motorestu u cesty. Během 10ti minut přijíždí táta a má sebou i moji mladší sestřičku Mirku. Asi půl hodiny si povídáme, Olík si sedá za volant a je úplně nadšený. Táta už musí jet a my vyrážíme na projížďku po okolí a čekáme kdy se ozvou ze servisu. Říkali nám, že se ozvou kolem čtvrté hodiny a tak si děláme projížďku po okolí. Zastavujeme klukům na každém hřišti, které potkáme. Cestou si také nakupujeme čerstvé mléko z automatu u kravína. Kolem jedné hodiny ještě Olda zajde do hobby marketu koupit sadu imbusů i s tím, který je potřeba na mojí šlapku na kole kdyby náhodou zase upadla. Pak skočí na nákup jídla a pití a pokračujeme zpátky ke kempu u Warenu, kde klukům zastavujeme na hřišti a čekáme na info ze servisu. Volají už ve dvě hodiny, že je vše hotovo a Olda je nadšený. Já zatím kupuji klukům k obědu hranolky s řízkem. Mají radost ale hranolky moc nejedí. Ochutnám je a zjišťuji, že jsou posypané jakousi grilovací solí. Navíc je jí tam tolik, že je to šíleně přesolené. Seberu odvahu a snažím se použít svoji angličtinu na reklamaci hranolek. Nakonec se povede a ukazuje se, že ta sůl se jmenuje vyloženě hranolková. Tak aspoň vím, že Němci toto používají. Setkáme se s tím ještě několikrát. Olda se do hodiny vrací a nadšený kouká do mapy, kam bychom si mohli konečně popojet. Vyhrává Krakow Am See, který je vzdálený asi 40 km. Cesta vede příjemně lesem, před Krakowem přejíždíme most a vjíždíme do města. Kemp je až na konci u jezera Nebel. Je levný, hezký, s velkým dětským hřištěm a sprchami zdarma. Stan si stavíme vedle stolku s lavičkami, což je pro nás vždy vítané. Konečně můžeme vařit a jíst jako lidi. Olda nám k večeři dělá míchaná vajíčka se zeleninkou. Když se chce zakousnout do housky zjistí, že už ho někdo předběhl. Obří brouk se zavrtal do prostředku housky a pochutnává si na ní. Jsme rádi, že jsme zase na cestě a jen doufáme, že už jsme si vybrali naši dávku smůly.   

IMG_20170704_121639405.jpg

IMG_20170704_193953940.jpg

Olda

Ráno se budíme do slunečného dne, konečně ! Vyloženě teplo není, ale svítí slunce, což je důležité. Včera večer si Verča volala s taťkou, který má cestu kolem s kamionem, tak se ráno opět spojujeme a ladíme detaily. Po sbalení vyrážíme na parkoviště k motorestu v Sietově, kam Mirek za chvíli taky dorazí. Kluci jsou nadšení, že vidí dědečka a my máme taky radost. Olík si vyzkouší jaké to je sedět za volantem kamionu. Probereme naši smůlu a plány, Mirkovi plány cesty a zhruba po hodině se loučíme. Dnešní plán je jasný. Nějak strávit čas, než mi opraví kolo a odpoledne se pokusit ještě něco ujet. Vyrážíme tak po okolních vesničkách. Bohužel silnici nejnižší třídy většinou v Meklenbursku tvoří kočičí hlavy, což je na jízdu na kole prachbídný povrch. Projíždíme kolem farmy, kde si všímáme automatu na mléko. Prázdnou petku máme, tak není co řešit. Čerstvé potraviny jsou na cestě vždy vítané zpestření jídelníčku. Dáváme dlouhou zastávku na hřišti a o pár kilometrů dále ještě delší u jezera v letovisku Klink. S Olíkem vybudujeme obrovský pískový hradní komplex. Na nebi je více mraků než ráno a teplota stále není bůhvíjaká, ale oproti dešti je to pořád paráda. Nasedáme na kola a vracíme se zpět do Warenu. Nejprve klasický nákup potravin a pak ještě hobby market pro novou kartuši a sadu imbusů, která obsahuje i ten, který odpovídá velkosti závitu na Veroničině šlapce. Po nákupech se přesunujeme do kempu, kde je velké hřiště, kde můžou kluci divočet. Telefonát ze servisu přichází dříve než jsem čekal, takže sedám na půjčené kolo a uháním zpět do servisu. Kolo je hotové, střed vyměněný s tím, že by měl být o zhruba dvě třídy lepší než ten původní a vydržet roky. Beru ještě náhradní rychloupínák a nechávám v servisu bez pár drobných 100 Eur. Nedá se nic dělat, v Česku by byla oprava asi o pár stokorun levnější, ale my potřebujeme jet dál. Ze strany servisu opravdu profesionální jednání a vyřešení problému, klobouk dolů. Vracím se do kempu, kde zatím kluci dojídají oběd a vracím na kolo brašny a ostatní věci, které na něj patří. Takže už je vše v provozu a my můžeme vyrazit. Až se tomu nechce věřit. Stezka vede přes les, mírně se vlní a následně nás zavede na uzavřenou silnici. Sundaný asfalt, jen uválcovaná podkladová vrstva a my můžeme jet několik kilometrů úplně sami. Přejedeme dálnici na Rostock, kde bychom chtěli zítra být a dojíždíme do Krakow am See. Krátce se zastavíme v obchodě koupit něco k pití na večer, abychom si mohli připít na oslavu toho, že jsme zase na cestě a dojíždíme do kempu. Krom nás jsou tam další 4 cyklocestovatelské stany. Tím, že tu jsou další cestovatelé se kterými prohodíme pár slov, se dostavuje pocit radost z cesty naplno. Olík mi pomůže připravit večeři. Už je velkej kluk, letos mu bude 5 let. Pomáhá mi krájet zeleninu a házet jídlo na pánev a míchat polívku. Sluníčko zapadá a komáři se začínají množit. Je čas se schovat.

Den 6.

Krakow Am See – Müritz 96 km

http://www.sports-tracker.com/workout/sachmet/595d24c9205b9b07dd3ca958

kemp: https://www.ostseecamp-ferienpark.de/campingplatz-an-der-ostsee.html

Verča

Ráno mě budí Olda nadáváním, že sprcha sice je zdarma, ale že ji měl studenou. To my se s klukama večer vykoupali v krásně teplé. Snídaně, balení stanu a jedeme. Máme oproti plánu už skluz asi tři dny. Naštěstí Olda trasu naplánoval tak, že se to dá na spousta místech zkrátit. Ze začátku cesta vede po stezce vedle silnice. Jsou tady malé kopečky, ale jede se dobře. Dojíždíme do městečka Güstrow, kde si fotíme renesanční zámek Güstrow. Město je plné historických budov, ale vzhledem k vysokému počtu turistů se rozhodneme do centra nejezdit. Dnes je polojasno až jasno, ale fouká dost studený vítr. Dojíždíme do Rostocku. Centrum je sice plné hezkých budou, ale kazí to všudy přítomné butiky a obchody. A po magnetce jako by se zem slehla. Zkoušíme najít nějaký obchod se suvenýry a nic. Mě láká langoš, ale za 6 euro je asi opravdu drahý. Projíždíme si nábřeží a zastavujeme na pauzu na lavičkách u vody. Olík si hází kamínky do vody a při tom přikusuje salám. Vojtíšek se chudák v chladném větru musí nechat přebalit. Dál nás stezka dovede až do Warnemünde, kde musíme přejet přívozem ústí zálivu. Kupujeme lístky, ale jede nám až hodinu. Projíždíme se nábřežím a konečně kupujeme magnetku. Kluci milují trajekty takže si jízdu užívají. Na druhé straně už nás čeká pár posledních kilometrů do kempu. Jedeme okolo kempu a na hodinku si vylezeme za dunu a užíváme si moře a pláž. Sice není úplné vedro, ale sluníčko svítí a protože jsou kluci otužilí, tak už jsou ve vodě. Když se tak rozhlížím po pláži zjišťuji, že lidé jsou tady zvyklí koupat se nazí. Ke klukům přichází nahá paní kolem 65 let a povídá si s nima. Tohle tedy není nic pro mě a pro Oldu vzhledem k věku paní to taky není pěkné pokoukání. Po hodince vyrážíme postavit stan. Jsme dost zděšení z velikosti kempu. Olda tu takové kempy zažil, když byl malý. A to je tady jen tak polovina lidí, co by se sem vešla a i tak je to hrůza. Opět čipy na záchody i sprchy. Už nutně potřebuji na záchod a zjišťuji, že čip co nám dali nefunguje a Olda ho musí zajet vyměnit. Olda vaří večeři a já s klukama ještě na půlhodinku zmizím na hřiště. Vykoupu děti a Olda je uspává. Když odcházím do sprchy já všimnu si naprosto krásného západu slunce a tak se vracím beru telefon a jdu fotit. Prostě nádhera. Miluji západy slunce a všechny barvy, které se na nebi dokáží vybarvit. Když se vracím ze sprchy děti už spí a Olda s nimi. V klidu si projdu fotky z dnešního dne a usínám při vzpomínce na západ slunce.

WP_20170705_14_53_31_Pro.jpg

IMG_20170705_221236759.jpg

Olda

Stejně jako doma, tak i na cestách si dávám sprchu raději ráno. Vstávám na cestě většinou jako první z gangu a jdu se osprchovat, projdu pracovní maily a začnu vařit snídani a mezitím budím ostatní, pokud už se nevzbudí sami hlukem mé aktivity. Tady ovšem sázka na ranní sprchu nevychází a mám jen studenou vodu. To není úplně to, co jsem očekával. Po snídani vyrážíme po cyklostezce podél hlavní silnice. Na ukazateli vidíme 60 kilometrů do Rostocku. Po tom, co jsme zažili v minulých dnech se mi nechce věřit, že bychom dnes dojeli k moři. Dokonce  počasí je dneska s nám. Sluníčko svítí a mraků je pomálu a jsou vysoko nad námi. Teplota pořád letní není, ale už je výrazně příjemnější. Cyklostezka podle silnice po pár kilometrech mizí, tak jedeme v provozu, abychom nahnali kilometry a stavíme ve městě Gustrow. Klukům stavíme na dětském hřišti, kam po pár minutách dorazí školka a my máme problém je v davu dětí vůbec najít. Po přestávce si projíždíme město, fotíme historické budovy a zámek. Dál nás vede cyklotrasa po silnici nižší třídy opět mezi poli až do města Schwaan. Nevím proč, ale měl jsem za to, že celý sever Německa je rovný a placatý. Tady je kopečků poměrně dost. Nijak velké kopce, ale táhlejší stoupání, což ve chvíli kdy táhnete dva prcky stačí, abyste se táhli jako sliz. Ve Schwaanu se zastavujeme na nákup ať už se nemusíme nikde zdržovat a vyrážíme na poslední úsek po cyklostezce do Rostocku. Vede nás opět mezi poli lehce zvlněným terénem, ale mimo silnice. Poblíž Rostocku jsme si domlouvali ubytování s Patrickem přes Warmshowers, ale jelikož máme zpoždění, tak jsme tu v jiném termínu a on dnes nemůže. Škoda, mohli jsme spát pod střechou a seznámit se s lidmi, ale čeká nás opět kemp. Mezi obytnými čtvrtěmi přijíždíme k vnitřnímu městskému okruhu. kde jak už bývá v Německu dobrým zvykem je cyklostezka. Z kopce sjíždíme až k historickému centru města, které si chci projet. Chtěli jsme tu pořídit první magnetku této cesty. To je de facto jediný suvenýr, co si z cest vozíme. Mé malé přání bylo si pořídit nějaký suvenýr místního fotbalového klubu – Hansa Rostock. Centrum města tvoří staré cihlové hanzovní domy. Moc krásné, ale pokud pominu davy lidí tak hlavní vadou na kráse jsou přízemí těchto domů proměněná na nákupní centra nebo luxusní butiky. To je dost sterilní a máte pocit, že může být kdekoliv, protože složení značek je více či méně stejné. Zastavíme na svačinu u zálivu a koukáme na přístav. Od moře vane ostrý vítr, ale to nemůže Olíkovi zabránit v provozování jeho oblíbené zábavy – házení kamínků do vody. Vyrážíme na sever podle zálivu nejprve podle kolejí, které vedou do logistických areálů a průmyslových komplexů. Tohle prostředí přílišnou krásou neoplývá. Protože se udělalo opravdu teplo, zastavujeme klukům na benzínce koupit zmrzku. Průmyslové areály vystřídají sídliště a my přijíždíme do Warnemunde. Tak teď jsme opravdu u moře .. konečně. Přívozem potřebujeme přejet na druhou stranu hrdla zálivu, ale ten nám bohužel před chvílí ujel. Vyrážím s Olíkem do obchodu se suvenýry, kde mě překvapuje, že většina věcí je s motivem nebo příchutí jahod. Přemýšlím co má tahle oblast společného s jahodami, ale nějak nemůžu na nic přijít. Olíkovi zkouším kapitánskou čapku, ale ten ji odmítá na rozdíl od jahodového lízátka. Přidávám magnetku a pohledy a máme nakoupeno. Suneme se na přívoz, který bude odjíždět a potkáváme rodinku naleženou ještě víc na těžko. Kolo hlavy rodiny ovšem připomíná nějaký bastl vyrobený ze zmrzlinářského vozíku. Odpoledne se pomalu mění v podvečer a my zajíždíme do lesa a dojíždíme poslední kilometry do kempu. Kousek před kempem je ovšem velká písčitá pláž a my neodoláme. Vytlačíme kola na dunu, abychom na ně viděli a jdeme si s klukama užít moře. Je konečně teplo a my jsme po všech útrapách na písečné pláži, nad hlavou slyšíme racky a ve vzduchu cítíme slanost mořské vody. Strávíme tu asi hodinu, ale pak už je čas se přesunout do kempu. Ten je obrovský ! Stovky stanů a karavanů pod borovicovým porostem. Máme skoro problém nalézt místo na stan. Usínáme s tím, že se těšíme na další dny u moře a doufáme, že počasí vydrží.

Den 7.

Müritz – Altefähr – 110 km

http://www.sports-tracker.com/workout/sachmet/595f9e7c205b9b07dd64b733

kemp: http://www.sund-camp.de/

Verča

Ráno výjimečně v kempu nekřičí jen naše děti, ale i z ostatních stanů se ožívá od brzkých ranních hodin křik a hluk. Kemp je rozdělen na zóny a my jsme v té, kde jsou rodiny. Balíme a mizíme. Cesta podél moře je krásná. Nejdřív se jede za písečným valem a později cesta stoupá pár metrů nad úroveň moře. Dnes je konečně opravdu krásný slunečný teplý den. Takhle jsme si představovali celou dovolenou. Zastavujeme klukům na hodinovou přestávku u moře, takže hurá do plavek a užít si teplíčka. Vojtíšek se řádně vyřádil, takže pár minut po nasednutí do sedačky usíná. Projíždíme lesíkem a protože chceme vidět maják vyrážíme k jednomu cestou – Darsser Ort. Míří k němu hodně turistů, tak snad to bude stát za to. No, hezký sice je ale aby jsme mohli na pláž je potřeba protlačit kolo celkem daleko pískem a nebo nechat kolo na parkovišti. To my se vzhledem k tomu, že máme na kolech hodně brašen bojíme. Vidím jak z pláže dva takoví chudáci tlačí skrz písek svá kola. Nakonec zjišťuji, že jsou to také Češi. Holt z naší republiky jsme zvyklí, že se krade a i v Německu, kde si lidé nechávají nabít mobily hromadně v kempu u zásuvky bez dozoru, se bojíme. K vodě se odchází podívat jen Olda s Vojtíkem a já s Olíkem čekáme u kol tak mám možnost prohodit pár vět s Českým párem.. Jsou na dovolené v kempu a dělají výlety kolem. Občas udělají větší přejezd, ale mají sebou velké auto. No ale vzhledem k pokročilému těhotenství ženy se to dá chápat. Vracíme se na stezku a přidáme do pedálů. Stezka vede mezi poli po příjemné cyklostezce. Dojíždíme k městu Stralsund, které nás uchvátí. Dominantou je velký most nad průlivem. Děsí nás jeho velikost a jak po něm pojedeme. Nakonec zjišťujeme, že se nejede po něm ale po mostě který je schovaný za ním. Jede se přes jeden most, pak přes ostrůvek Dänholm a pak přes další most. Do kempu už je to jen kousek. Čas máme celkem dobrý a tak hned po příjezdu do kempu zastavujeme u stánku, kde si Olda kupuje pivo a Olík večeří hranolky s řízkem. Vojtíšek už to zalomil, tak ho necháváme spinkat. Když popojedeme na plácek na stan zjišťujeme, že zde stanují další cyklocestovatelé. Sprchy jsme měli kousek i malou kuchyňku, kde jsme si mohli nabít všechnu elektroniku. Když se šel Olda vykoupat vydali jsme se s Olíkem projít k moři. Kemp byl vysoko nad mořem a všude bohužel byli stromy tak jsme našli jen pár míst kde bylo vidět. Vyfotili jsme si aspoň západ slunce nad Stralsundem. Pak jsme povečeřeli, uložili Olíka vedle spícího Vojtíška a měli v plánu chvilku posedět venku na lavičce, ale objevili se nechtění záškodníci – komáři. Tak jsme zalezli do bezpečí k chlapečkům.

WP_20170706_12_54_59_Pro.jpg

Olda

Ačkoliv je kemp plný lidí, tak byla noc poměrně klidná. Jediné co nás mohlo rušit ze spaní byl mořský příboj. Ráno vstávám opět jako první z naší bandy dobrodruhů a jdu si na chvíli sednout na pláž. Pláž je liduprázdná a já si můžu užít pár chvilek klidu samoty, než se musím vrátit ke stanu a budit Verču a prcky. Balení se nám ráno trochu protáhne než zvládneme vyrazit a stan je plný písku. Nepřipadám si tu moc jako cyklocestovatel, ale jako turista na dovolené. Všude kolem jsou karavany, nebo stany obrovské jako malý domek. Dnešní den od rána vypadá ideálně. Konečně se dá od rána jet jen v triku a kraťasech, protože počasí začíná připomínat léto. Trasa je parádní od rána, tak jsme si ji představovali. Vede mezi domky s doškovými střechami, borovými lesíky nebo přímo po promenádě podle pobřeží. Cesta bude dneska ještě dlouhá, ale to se nedá nic dělat, vykoupat se musíme. Takže stavíme kola nad dunu, tlačíme do písku, tak abychom na ně viděli a společně se věnujeme koupání v moři. Bylo by na místě uvést několik specifik ke zdejšímu pobytu u moře. Lidé si tu z plátna a několika tyčí většinou budují závětří, protože tu hodně fouká. My to řešíme tak, že mají kluci koupací trička z rychleschnoucího materiálu. No a asi ze stejného důvodu, tím mám na mysli mokré plavky a vítr se tu spousta lidí koupe jen tak. Většinou tak o generaci až dvě starší a považují to za naprosto přirozené. Takže přijít až před vás a tam se sehnout pro mušli na zemi není problém. Jak už jsem psal, dnes nás čeká ještě porce kilometrů, tak je na čase jet dál. U moře začíná přibývat lidí a když přijedeme do městečka musíme kličkovat mezi rekreanty. Když přijedeme do Ahrenshoopu, tak výrazně přibude i cyklistů. Cyklostezka vede podle pobřeží a my vjíždíme do pralesa národního parku Vorpommersche Boddenlandshaft. Tady je stezka horší, asfalt střídá kamenitá cesta, ale to je na tomto místě v pořádku. Dojíždíme až k majáku Darsser Ort. Tam je vyloženě přelidněno. Potkáváme mladý český pár, také s croozerem, tak prohodíme pár slov. Nedošlapali z Česka, ale vyrazili autem trávit tu aktivně dovolenou. Dojdeme se podívat na výhled na moře. Na maják nejdeme. Vstupné pro nás všechny by vyšlo asi na 20 Eur což je za výhled docela dost. Takže se otáčíme a vracíme se lesem. Místy je stezka dost divoká a připomíná spíš lesní pěšinu. Dojíždíme do Prerowa, kde už je nutné zastavit a do cesty se nám staví dětské hřiště. Tak to musíme a klukům na vrch kupujeme hranolky. Odtud je stezka opět parádní a tak šlapeme do pedálů a uháníme do Zingstu, kde odbočujeme od moře. Tady kousek utečeme nehodě. Jedeme dost rychle, já se ohlédnu a Verča přede mnou u rozcestníku zastaví. Nestihnu zareagovat včas a zabrzdím vedle Veroniky, lehce před úrovní jeho předního kola. Chvilka nepozornosti a mohlo to být ošklivé. Sjíždíme na cyklostezku, která už není tak frekventovaná. Až do města Barth jedeme stále po parádní cyklostezce. Kolem nás jsou mořské zálivy. Pobřeží je tu opravdu hodně členité. V Barthu Olíka zmohla únava a dává si odpoledního šlofíka. Dojdu s Vojtíkem na velkej nákup a s Verčou studujeme mapu, zda dnes stihneme dojet do Stralsundu, kam to máme ještě 40 kilometrů. No snad to zvládneme, počasí je nádherné, tak snad nás síly neopustí. Cyklostezka nás vede opět k moři, které je tu uzavřeno do zálivu, takže je vidět na jeho druhý břeh. Nejprve musíme vyšlapat kopeček a pak přes pole svištíme zpět dolů k pobřeží. Tam už stezka vede přímo po pobřeží a je to tu parádní. Po tom, co u pláží na mořském pobřeží bylo narváno, tady jedeme úplně sami. Tenhle úsek si moc užívám. Čas už se nám krátí, tak musíme odbočit do vnitrozemí a přes vesnice jedeme až do Stralsundu. Pohledu při příjezdu dominuje vysoký most přes průliv. Slunce už se kloní za obzor a přemýšlíme jak se dostat na druhý břeh průlivu, kde už je ostrov Rujána. Koukáme na přívoz, ale cena vychází přes 30 Eur pro nás všechny, což je dost extrémní částka za pár minut. Dojíždíme tedy do centra Stralsundu a začíná mě mrzet, že nemáme víc času. Mnoho historických budov z červených pálených cihel, jak už je v Meklenbursku zvykem. To se mi moc líbí. Dojíždíme pod vysoký most a přemýšlíme jak se na něj dostaneme. Rozuzlení přichází po pár stovkách metrů naší jízdy, dle cykloznačení. Visutý most je pouze dálniční a za ním je nízký, po kterém vede železnice. Přejíždíme na ostrov Rujana a sjíždíme z mostu. Poslední kilometry bohužel vedou po dlažebních kostkách, ale to je jen kousek. Kemp v Altefahre je poměrně malý a příjemný. Ještě stíháme otevřený stánek, takže Olík večeří řízek a hranolky. Vojtíšek už spinká ve vozíku. Já si zasloužím pivo .. a po něm ještě jedno 🙂 Stavíme stan a jdeme ze sebe spláchnout pot z cest. Olík spal odpoledne, takže teď se mu nechce. Hraje si ještě na cestě a pak se jde s Verčou podívat jak nad vodou zapadá sluníčko. Dneska to byl náročný den, je čas jít na kutě. Předpověď na zítra bohužel už moc sluníčka neslibuje, tak uvidíme.

Den 8.

Altefähr – Altenkirchen  – 92 km

http://www.sports-tracker.com/workout/sachmet/5960790f205b9b07dd6fd530

kemp: http://www.camping-auf-ruegen.de/

Verča

Ráno se budíme a modrá obloha je pryč. Dnes nás čeká jeden z hlavních cílů této dovolené a to Kap Arkona. Hned jak vyrážíme od kempu se nám nelíbí stezka. Vede po lesních cestách, polem s kameny a přes kořeny. Cestu si občas zkracujeme silničkami. Počasí je dnes opravdu nevlídné. Je stále zataženo a do toho se střídá přeháňka s vytrvalým deštěm. Pauzu si děláme ve městě Gingst, kde klukům kupujeme zmrzlinku a svačíme. Pak jedeme k trajektu Wittower Fähre odkud to máme už jen pár kilometrů na mys Arkona. Opět davy turistů a opět jsme v celku zklamáni. Maják je sice hezký, výhled na moře také ale jinak stojíte na útesu z kterého vidíte jen to moře, pod vámi pláž a nic. Vše nafotíme a po cyklotrase E10 míříme do městečka Drewoldke, kde dnes budeme spát v kempu. Když popojedeme od mysu dál po útesu najednou se nám otvírá krásný výhled na celý výběžek Arkony. Přesně jak to vidíme na známých fotkách z prospektů. Takže vyfotit, nasvačit a jedeme ještě najít krám ať nakoupíme jídlo k večeři. Do kempu dorážíme až po osmé hodině. Na recepci už nikdo není a začíná se stmívat. Tak si kluci ještě pohrají na hřišti a my rychle stavíme stan. Bohužel když se jdu podívat do sprch zjišťuji, že je potřeba kartička s nabitým kreditem. S Oldou na internetových stránkách nacházíme číslo na údržbáře, kterému se naštěstí dovoláme a Olda ji k němu odchází vyzvednout. Hurá, už je potřeba vyprat a tak nadšeně přendám všechno špinavé prádlo do pytle a táhnu ho do prádelny. Vše nandám do pračky, přiložím kartu a nic ? Na kartě není dost kreditu na pračku. Je tam pouze na dvě sprchy. Sem opravdu naštvaná. Jsme osmý den na cestě a vše už máme špinavé a potřebovala sem vážně vyprat. K tomu mě venku pořád otravují komáři. Sem protivná a vše to schytá Olda.

IMG_20170707_170923495_HDR.jpg

Olda

Když se ráno probouzíme je pod mrakem a vypadá to, že se negativní předpověď začíná plnit. Ranní káva a snídaně proběhne ještě za sucha, ale jakmile vyjedeme, tak po několika kilometrech začne pršet.Cesta není moc záživná, občas silnice a když jedeme po cyklostezce tak má podobu travnaté pěšiny nebo bahnité polní cesty. Jedinou zajímavostí je setkání s českým párem cyklocestovatelů, kteří jedou proti nám a rozhovor v mé chabé němčině s jedním místním cyklistou. Kolem poledne jsme v městečku Ginst, kde si dáváme přestávku. Naštěstí přestalo pršet a tak máme možnost trochu proschnout. Dokonce se ukáže i sluníčko, tak snad už bude lépe. Bohužel tu není žádný obchod. Hlady neumíráme, ale se zásobou potravin už je to na hraně. Po přestávce pokračujeme po cyklostezce, podle hlavní silnice až k přívozu k Witthoverfahre, kde překonáme průliv mezi dvěma břehy zálivu. Zde se napojujeme na cyklostezku, která kopíruje pobřeží, ale není moc kvalitní. Zámecká dlažba, ale položená kdysi, takže teď samá boule a kořen. Stezka se mění na šotolinu a my přijíždíme do městečka Wiek. Městečko u moře, ale vypadá to, že se tu až tolik turistickému ruchu nedaří. Městečko leží na pobřeží zálivu, ostře zakousnutého do pevniny. Člověk má dojem, že je spíš na Mácháči než u moře. Dáváme si s klukama zmrzlinu a kupujeme pohledy. Je tu slyšet hodně češtiny, poprvé za celou cestu. Potkáváme několik česky mluvících skupinek turistů a když jedeme kolem kempu, tak téměř každá druhá SPZ je s označením CZ. Rujána asi zůstává pro spoustu Čechů stále oblíbenou dovolenkovou destinací. Kousek za městem na cyklostezce už vidím směrovky na Kap Arkona, což je vlastně cíl naší cesty. Nejvzdálenější a nejsevernější bod na který máme dojet. Mírně stoupáme od pobřeží a opět se spouští déšť. Nijak silný, spíše drobný, ale o to vytrvalejší a ten nás provází až do Putgartenu. Tady je poslední parkoviště od kterého vyráží vzhůru na mys davy turistů, které ani špatné počasí neodradilo a mezi nimi kličkují silniční vláčky, pro ty nejlínější. Tohle mě dokonale dokáže odradit od od toho chtít vidět nějakou zajímavost. ale tentokrát se překonám. Vyšlápneme kopeček ke dvěma velký majákům. Krom nich je tu ještě mnoho bunkrů a dalšího opevnění. Během WWII a následně i studené války se jednalo o důležitý bod obrany německého pobřeží. Od majáků sjedeme po bahnité cestě níže nad útes, kde je vyhlídka na moře. Krom moře tu nic jiného k vidění není. Ale obloha je šedivá a poprchává, takže není důvod se zdržovat déle. Vracíme se k majákům a dáváme se do řeči s jedním starším cykloturistou z Česka. Jsou tady s velkou partou v jednom z kempů níže po pobřeží. Tak uvidíme, třeba se potkáme. Dál vede cyklostezka po útesech na pobřeží a to je moc pěkné. Na jedné straně moře a na druhé zelené louky a pastviny. Být lepší počasí, byl by to zážitek o poznání úžasnější. Než si vybereme kemp, tak zajíždíme do městečka Altenkirchen na nákup a pak se vracíme k pobřeží najít kemp. Bohužel recepce je už zavřená a vše je na kartu. Nakonec se mi podaří někoho dohnat, ale dostanu kartu nabitou pouze na 2 Eura. Jelikož jsme chtěli prát, tak to nestačí a nedaří se mi už nikoho ze správy kempu najít. Stavíme tedy stan a kluci dovádí s bandou ostatních dětí na hřišti. Pak se stmívá, začíná hodně pršet a i přes déšť dotírají hejna komárů. Brzy zalézáme s pocitem, že nás Rujána zatím příliš nenadchla.

Den 9.

Altenkirchen – Karlshagen  – 63 km

http://www.sports-tracker.com/workout/sachmet/59615063205b9b07dd8291aa

kemp: http://www.karlshagen.de/duenencamp/campingplatz  

Verča

Ráno si ještě radši kontroluju, zda v kempu do kterého dnes dojedeme je pračka a sušička. Naštěstí je. Tak si ty nejmíň špinavé věci oblékáme a vyrážíme. Počasí vypadá že dnes bude lepší. Je polojasno a předpověď slibuje hezký den. Stezka vede stále poblíž moře. Trošku se motáme v Neu Mukran, ale nakonec nacházíme správnou cestu, mraky se rozfoukávají a opravdu se dělá krásný den. Dál projíždíme kolem přímořského letoviska Prora, které nechal vystavěl Hitler na rekreaci pro oddané pracovníky Třetí říše. Blok betonových budov se táhne podél Baltského moře skoro 4 km. Před pár lety se začal komplex postupně modernizovat a přestavovat na luxusní hotel s apartmány a lázněmi pod názvem Prora Solitaire. Část je přestavena na 130 bytů, které jsou k prodeji od ceny 4,7 milionu korun. Působí to na mě dost strašidelně. Dnes máme v plánu opustit Rujánu a přejet lodí na Usedom. Loď nám jede až za dvě hodiny a tak usedáme na pláž a necháme děti se vykoupat a pohrát si v písku. Kolem nás se opět hromadí nazí lidé. Už sem pochopila, že tady u Baltského moře je to pro místní naprosto normální. Olík odkouká od rodinky vedle, že vyhrabou velkou díru, dítě si tam sedne a pak ho zahrabou tak, že mu kouká jen hlava a to musí přeci taky vyzkoušet, tak musí Olda hrabat. Aspoň mají kluci zábavu. O mojí zábavu se postará také Olda. Když si odskočí na malou a vrací se nezvedne pořádně nohu když překračuje drát, který odděluje pláž a travnatou plochu tak hodí takového placáka do písku. No ještě teď se musím smát při vzpomínce jak letí. Radši s časovou rezervou se vydáváme na molo, kde čekáme na loď. Máme strach zda jsme si vše správně přečetli protože loď nikde a už je 5 minut po plánovaném odjezdu. Naštěstí na mole přibývají lidé a i další cyklisté. Nakonec loď přijíždí asi o půl hodiny později. Olík je celý natěšený. Olda už tolik ne, když vidí jak vyhodí malý můstek na molo. Ale tady se ukáže ta jiná německá nátura. Lodník jde okamžitě Oldovi na pomoc a nad hlavou dostávají na loď i croozer. Cesta trvá přes hodinu a půl, takže ke konci už děti nesedí a vymýšlí lotroviny. Když přijíždíme do Peenemünde je nadšený hlavně Olda protože u břehu vidíme sovětskou ponorku. Zjišťuji, že toto město má velice zajímavou historii a to hlavně ve spojitosti s druhou světovou válkou. Nacházelo se zde výzkumné středisko německé Luftwaffe, kde probíhal vývoj nacistických zbraní odplaty a včetně rakety V-2. Zároveň zde Johannes Plendl vyvinul systém noční navigace a radarů. Mimo to, zde byl například použitý i první kamerový systém na světě. Kdysi byl součástí komplexu i malý pracovní koncentrační tábor Karlshagen. Projíždíme si město a jedem se podívat k raketě. Kemp, který je jen kousek cesty nás překvapuje hned dvakrát. Za prvé cenou, je to náš nejdražší kemp za celé naše dosavadní cestování, ale také tím jak je čistý, rozdělený a uklizený. Stan stavíme poprvé na písku. Sprchy jsou sice dál, ale zdarma na čip. Bohužel prádelna se zamyká už v sedm večer a tak praní necháváme na ráno. Kousek od stanu máme průchod mezi písečnou dunou na pláž a tak se před spaním ještě odcházíme pokochat západem slunce.

IMG_20170708_161319520.jpg

IMG_20170708_154541141.jpg

Olda

Přes noc dost pršelo, tak je ráno mlhavé a vlhké. Jsme kousek od moře, ale nějak není vůle k němu jet. Dnes je v plánu přejet lodí z Rujány na poloostrov Usedom, tak se na recepci ptáme odkud se dá jet. Loď jezdí jednou denně z městečka Gohren, ale slečna říká, že to je hrozně daleko. Podle mapy 60 km a máme na to asi 7 hodin. To by asi neměl být problém. Cyklostezka je asfaltová a vede lesem podle silnice až do městečka Glowe. Bohužel je hodně zdeformovaná od kořenů, takže to chce dávat pozor, ať na nich s vozíkem moc neskáču. Odtud do města Sagard musíme po hlavní silnici. Přestože je neděle, provoz je dost silný. Profil je tu mírně zvlněný, tak se do kopce dost táhneme a brzdíme auta. No nic příjemného. V Sagardu u krámu dáváme přestávku u Lidlu. Olík chtěl zmrzku, což mu splním rád. Bohužel nevýhoda německých supermarketů je, že zmrzliny mají pouze v rodinných baleních, Takže na posezení musíme sníst 12 zmrzlin, ufff. Volám na linku rejdařství, abych si ověřil, že dnes loď na Usedom opravdu jede. Paní na infolince bohužel anglicky nemluví, ale vše potřebné snad pochopím i v němčině. Ano loď dnes jede. Abychom stihli loď musíme vynechat město Sassnitz a objíždíme ho po cyklostezce podle obrovského vlakového seřadiště, odkud míří vlaky k přístavu. Odtud pak vyplouvají lodě na různá místa Skandinávie. Na jih od Sassnitz se podle pobřeží táhne několik kilometrů gigantický rekreační komplex Prora. Komplex byl vybudován za vlády Adolfa Hitlera a měl sloužit k ubytování 20000 rekreantů. Později pak sloužil Ruské armádě, nyní většina chátrá a pouze část slouží jako muzeum nebo nově zrekonstruované lázně a hotel. Na stezce přibylo turistů a my se blížíme na atraktivnější část ostrova. Projíždíme přes městečko Binz, které je plné stánků a obchodů se suvenýry. Na konci města zastavujeme v Kiku, kde kluci dostanou nová autíčka. Odtud se snažíme projet podle moře, ale to nejde. Tady vede jen pěšina, takže musíme po cyklostezce, která stoupá na zalesněný vrch. Asfalt se mění v kamenitou cestu, takže vozík skáče jak kozel. Cesta se navíc vlní nahoru a dolů, takže vcelku nepříjemný úsek. Odtud sjíždíme do dalšího přímořského letoviska Selin, které působí poměrně luxusním dojmem. Podaří se nám tu jet kousek vedle trati s parní lokomotivou, takže to je pro kluky vyloženě svátek. Olík po mě chce, abych ji dohnal, ale ani na parní lokomotivu nestačím. Do Gorenu je pak parádní cyklostezka vedle promenády po pláži. Přesně takhle jsem si to ježdění podle moře představoval. Z ranního vlhka a šedivá se udělal krásný slunečný den. Čas, který zbývá do odplutí lodě strávíme na písčité pláži s molem na dohled. Je teplo, ale jak je tu zvykem tak fouká. Asi 30 minut před odplutím lodi se sbíráme a přesouváme na molo. Krom nás je tu asi 8 dalších cyklistů. Loď doplouvá se zpožděním asi 20 minut, ale hlavně, že doplula. Nakládka kol je maličko náročnější. Musí se nastupovat poměrně prudce vzhůru po úzkém můstku a vozík navíc zvednout nad úroveň zábradlí. Naštěstí je posádka ochotná a tak jde vše hladce. Plavba na lodi přes širé moře je z mého pohledu jedním ze zlatých hřebů této cesty. Cesta trvá zhruba hodinu a půl a moc si to užíváme. Modrá obloha, rackové nad hlavou a houpání vln. Ke břehu Usedomu přirazíme v malém městečku Peenemunde. Přímo v přístavu kotví nefunkční Sovětská ponorka. Projíždíme městečko a přes plot nakukujeme na druhoválečnou vojenskou základnu. Za války tu byla základna, letiště, pracovní tábor a továrny. Také se odtud odpalovali rakety V1 a V2 na Londýn. Volíme stezku po pobřeží, podle rozpadlých opevnění a dojíždíme do kempu v Karlshagenu. Teda větší a zorganizovanější kemp jsem ještě neviděl. Teda ani dražší. Tohle je pro naše potřeby opravdu zbytečné. Řešíme pračku, ale prádelna je už zavřená. Jelikož jsme devátý den na cestě, už potřebujeme vyprat vážně nutně. Jelikož je kemp hned za valem s přístupem na písečnou pláž, tak se rozhodujeme, že praní vyřešíme ráno a vyrazíme později. Ztracené dny jsme nahnali, tak se nemusíme tolik hnát. Navíc to bude zítra poslední den u moře, tak si musíme ještě trochu užít. Večer, než ulehneme si ještě zajdeme s Verčou posedět na pláž.

Den 10.

Karlshagen – Swinoujscie – 48 km

http://www.sports-tracker.com/workout/sachmet/5962721b205b9b07dd9a8d79

kemp: http://marinas.pl/location/basen-polnocny-3325/

Verča

Ráno vstávám první já. Všechno špinavé prádlo naházím do velkého pytle a odcházím prát. S žetonkem mi musí pomoct recepční, protože se mi žeton zasekne ve strojku a pračka nepere. Naštěstí je vše vyřešeno a už se pere. S klukama si odcházíme užívat slunečné ráno na pláž k moři. Já odbíhám věci naházet do sušičky. Než dosuší vše zabalíme a nandáme na kola. Vše voní čistotou a my se před vyjetím převlékáme do čistého a měkkého oblečení. Je 11 hodin a teprve vyrážíme. Ráno bylo na nebi dost mráčků, ale teď je krásně modré. Stezka vede podél pobřeží přes přímořská města Koserow, Kölpinsee a také přes Ahlbeck. Dnes je opravdu krásný den a krásná cyklostezka. Výhledy jsou krásné jen když projíždíme lesem před Bansinem překvapí nás úseky s velmi nepříjemnými kopečky, sice krátkými ale i s 16% stoupáním. Ve městě pak prudce klesneme na promenádu. Ta je plná turistů, v jedné části dokonce zpěvák s cover verzí Enjoy the silence od Depeche Mode a konečně i hřiště pro děti. Zastavíme ať si kluci pohrají a jak už bývá zvykem kdykoliv Vojtíška vypustíme na hezké hřiště povede se mu naplnit plínku nepříjemným překvapením pro maminku. Takže přebalovačka a pak jedeme dál. Hledáme hezké místo, kde bychom mohli zastavit na pláži na vykoupání. Chceme aby tam byl aspoň nějaký vstup k vodě abychom si mohli dát na viditelné místo kola. Překvapuje nás, že všechny vstupy na pláže mají placené turnikety. Cena je kolem 4 euro na osobu na den. Nacházíme na konci města ideální místo nejen bez turniketů ale i je dobře vidět na kola. Užíváme si více jak hodinu koupání a hraní na pláži. Pořád sem si ještě nezvykla na všudy přítomnou nahotu. Kousek za městem přejíždíme hranici do Polska do města Swinoujscie. Dnes si dáváme takový opravdu dovolenkový den a tak zastavujeme i na brzkou večeři v restauraci. My s Oldou si dáváme konečně maso a klukům standartně hranolky. Ovšem když jídlo přinesou, kluci se jak divoká zvěř vrhnou na mojí panenku, takže nakonec ten kdo je jen na hranolkách, jsem já. Koukáme kde je kemp a máme to ještě nějakých 20 km k tomu, kde jsme chtěli spát. To už se nám jet nechce a tak se nám daří najít kemp na okraji města. Olda si chce ještě projet centrum tak se pak k němu vrátíme. Celé plány nám ale změní objevení maríny, kde vidíme kempovat lidi. Jedeme se zeptat zda si zde můžeme postavit stan a kolik by to stálo. Olda mi radí ať na recepci mluvím česky, že mi budou více rozumět, než když budu mluvit německy. No nakonec použiju něco mezi češtinou a němčinou a vycházím ven s papírem co mi dali na vyplnění. Olda si prohlíží co máme vyplnit a najednou čte: délka lodi, hloubka ponoru, atd. Asi mi tedy úplně nerozuměli že jsme přijeli na kole. Vracím se dovnitř odhrnu závěs a ukážu jim kola. Kývají hlavou, že už rozumí a koukají na mě co ještě chci. Ptám se na cenu a oni říkají že nula. Aha…Ale pokud chci sprchu ta se platí. Zaplatím nám proto tři sprchy a jdeme si postavit stan. Krásné místo, kolem proplouvají lodě, za chvilku začne západ sluníčka tomu říkáme terno. Tenhle pocit nám však dlouho nevydrží. Jen co popojedeme na plácek kde chceme stavět stan sletí se na nás snad stovka komárů a to vážně nepřeháním. Rychle stavíme stan a zavíráme v něm sebe a děti. Kdykoliv já či Olda potřebujeme ven ať už fotit, do sprchy či na záchod nadáváme. Je to poprvé co vidím Oldu takhle vytočeného kvůli komárům. Je to škoda. Vaříme si ve stanu a přes okénka koukáme na projíždějící lodě. Že by proto to bylo zadarmo?

WP_20170709_07_05_00_Pro.jpg

IMG_20170709_164911705.jpg

Olda

Ráno opravdu nikam nespěcháme. Trochu si přispíme a pak se odhrneme na pláž. Verča mezitím odbíhá řešit praní, abychom byli na zbytek cesty čistí a voňaví … alespoň chvíli 🙂 Bohužel není od rána takové teplo, takže to tom co vylezeme z vody, musíme kluky zabalit do ručníku. Pláže jsou tu všude písčité a moře mělké daleko od pláže. Kolem poledne už máme praní vyřešené, takže balíme stan plný písku a vyrážíme. Zadní část Verči kola se proměňuje na mobilní sušárnu. Tempo je ze začátku hodně volné. Jak máme nastavený odpočinkový režim, tak se nohám moc šlapat nechce. Nejprve vede stezka lesem a pak opět po promenádě. V Zinnowitz se zastavuje na nákup a také pro pohledy, které rovnou posíláme domů, do práce a přátelům. Cesta vede stále podle pobřeží. Občas se zvedá a my koukáme na pláž z vrchu, občas jedeme po promenádě a míjíme stánky a občerstvení. V noční můru se mění úsek před Bansinem. Stezka vede lesem a jsou tu vysoké terénní vlny. Asi 10 x ostře stoupáme 12 – 15 % a zase ostře sjíždíme. Tohle je hodně vyčerpávající. V Heringsdorfu opět stavíme u moře na pláži. Asi poslední koupání v moři. O kousek dále pak na dětském hřišti. Stezka opět vede po promenádě u moře, ale tato je plná turistů. Jelikož se jede městem jsou tu i spousty atrakcí, placené pláže a živí muzikanti. Vjíždíme do lesa a než si to stihneme uvědomit, jsme na hranici Německa a Polska. Tak na shledanou Německo, vítej Polsko. Přijíždíme do města Svinoústí a při první příležitost se zastavujeme v restauraci na první pořádné jídlo, které si nemusíme sami vařit. Verče jsem ho sliboval už dlouho. Bohužel si ho moc neužije. O mé pečené maso se zelím kluci nejeví příliš zájmu, po Verčině vepřové panence jsou jako diví. Stezka městem je trochu zmatená v porovnání s Německem. Zajedeme ještě naposledy zamávat moři a pak jedeme podle zálivu a přijíždíme do krásné historické mariny. Vidím tu kotvit jachty, ale i karavany a postavený stan. Čas už se pomalu chýlí k večeru, tak se rozhodneme zeptat na ubytování tady. Pošlu Verču do kanceláře mariny a ta se vrátí s formulářem na vyplnění. Když ho podrobněji zkoumám, abych ho správně vyplnil, tak nacházím údaje jako – Vlajka lodi, délka, ponor a tak se s nechápavým výrazem vracíme do kanceláře. Vysvětlujeme, že jsme na kolech a na je nám odpovězeno, že tedy dobře. Když se Verča ptá na placení tak jen vrtí hlavou s tím, že se platí pouze za loď. Nakonec tedy musíme něco málo zaplatit pouze za přístup do sprchy. V maríně je moc krásně, kolem vjíždí do přístavu nákladní lodě a trajekty. Místo má pouze jednu vadu na kráse a to podstatnou. Komáry ! A to takové množství že i přes repelent není pobyt venku možný. Zalézáme do stanu, ale dostávají se tam pod tropikem, takže není jiná možnost, než se zavřít do ložnice za síťku. Tam se ty mrchy nedostanou. Ještě si večer skočím do stánku na pivo, ale ještě za světla zaleháme. Zítra to bude dlouhý den. Měli bychom spát ve Štětíně u hostitele přes Warmshowers, ale je to přes 100 kilometrů.

Den 11.

Swinoujscie – Szczecin – 115 km

http://www.sports-tracker.com/workout/sachmet/596491cbf1757228deab6006

Verča

Ráno mě budí nadávání Oldy, který v předsíňce bojuje s komáry. Vylézám z ložnice za ním a rychle za sebou zavírám, aby nám nežrali chlapečky. Zjišťuji, že je to ještě horší než sem si myslela. Oni totiž na noc komáři klesnou do trávy a tím se jim podařilo dostat se nám do předsíňky stanu. Snažím se je vyfotit ale útočí na mě. Proto nás čeká rychlá akce. Balíme jak nejrychleji umíme, stříkáme se vším co máme proti tomuto otravnému hmyzu, ale stejně si najdou místa ideálně na obličeji dětí, kde chemie není. Naše první metry míří k přívozu, který se plní dělníky, kteří se chystají do práce na druhý břeh. Dál trasa vede po silnici, kde nás zaujme cedule, kde se dovídáme, že to už máme jen 610 km do Prahy. No to máme co dělat. Z Lubinu až do Wolinu nás stezka vede lesem. Není ho úplně jednoduché přejet, ale jinak je to příjemná změna. Dnes máme před sebou cca 100 km, ale čas máme dobrý. Dnes budeme spát u našeho druhého hostitele přes Warmshowers Janusze. Jsme trošku nervozní protože od rána, co mu Olda napsal smsku se nám neozývá. Když přijíždíme do městečka Katy, nebe začne černat a spustí se pořádná průtrž. Rychle dojíždíme na zastávku, která je naštěstí dost velká pro nás 4. Tady strávíme asi hodinu. Olda nám vaří kafe, děti koukají na pohádku a svačí. Trochu se začínáme bát, protože Janusz stále neodepisuje a když se mu Olda snaží dovolat někdo to zvedne a hned položí. Konečně přestává pršet a tak se rozhodneme do toho šlápnout. Jede se velmi dobře a tak kilometry rychle utíkají. Když dojedeme ke Štětínu jsme nemile překvapeni, že most přes který jsme potřeboval přejet je zavřený. Hledáme proto další možnost ale tou je dálniční most, přes který rozhodně nepojedeme tak jedeme ještě dál. Konečně se nám povede najít kde přejet. Bohužel je to pořád hodně frekventovaná silnice a auta tady jezdí opravdu rychle. Olda je z cesty hodně nervozní a tak ho napadne odbočit k jezeru Dabie a jet podél něj. Jedeme kus po blátě, vyhýbáme se kalužím ale když zajedeme dál a tam cesta končí a sletí se na nás komáři už mi rupnou nervy a na chudáka Oldu si vyleji všechen vztek. Vracíme se na silnici ale naštěstí už se po ní nejede tak dlouho. Pak nás čeká trochu motání městem a konečně nacházíme ulici v které bydlí náš dnešní hostitel. Zrovna když přijedeme před barák a já vejdu do vrátek vyjde Janusz s manželkou a nechápavě na mě kouká. Přestavím se a je mu jasno. Zjišťujeme, že nám dal špatné telefonní číslo a on byl zmatený, že jsme se celý den neozvali a my zase že nám se nikdo neozval. Chybička se vloudila. Nabízejí nám buď že si můžeme postavit stan a nebo nám roztáhnou gauč. S velkými díky přijímáme spaní uvnitř. Kola si schováme do garáže a vezmeme si jen brašny. Zrovna když jsme přijeli odcházeli na smluvenou návštěvu sousedů a tak nám nechávají k dispozici svůj dům, abychom se v klidu vykoupali, uvařili si večeři a vyprali. Bohužel garáž je zavřená a my si nechali v croozeru jídlo. Máme jen instantní bramborovou kaši a těstoviny. Nakonec děti snědí kaši a jsou spokojené. Vojtíšek rychle usíná a Olík se kouká na pohádku. Když dovářím těstoviny vrací se naši hostitelé a Olda rychle skočí pro sýr do těstovin, takže nakonec dobrá večeře. Pak ještě posedíme, dáme si vínko a povídáme o cestování. Jejich oblíbenou destinací je Gruzie a tak nám o ní vypráví hezké příběhy. Velmi příjemný pár.

IMG_20170710_073112401_HDR.jpg

WP_20170710_08_57_11_Pro.jpg

Olda

Ráno se budím velmi brzy jako každý den, ale bojím se opustit ložnici stanu. Pohled na tropiko je děsivý. Je obsypané stovkami a tisíci komárů .. doslova. Zalezu zpět a budím Verču, abych se s ní domluvil na dalším postupu. Snídani odložíme na na nějakou příznivější lokalitu, ona uvnitř vše sbalí a zůstane tam s klukama jak jen dlouho to půjde a pak vše naložit a fofrem pryč odsud. Jak jsme řekli, tak jsme provedli. Vyrážíme tedy velmi časně, kolem sedmé hodiny. První metry vedou k přívozu na druhý břeh zálivu, který je plný lidí mířících do práce. Jako každou jízdu na lodi, tak i tuhle si Olík hrozně užívá. Druhý břeh Svinoústí je plný průmyslových provozů a jelikož je pondělí tak do bran podniků míří opravdu zástupy lidí. První úsek, který nás čeká je po hlavní silnici, která je dost frekventovaná. Sice má širokou krajnici, ale provoz a hlavně kamiony, které nás míjejí z tohoto úseku dělají poměrně adrenalinový zážitek. Míjíme ceduli, která nám říká Praha – 610 Km. To před sebou máme teda pořádnou porci kilometrů, která nás dělí od domova. U Miedzyzroje opouštíme hlavní silnici a míří přímo na jih podle Štětínského zálivu. První pauzu dáváme v Lubinu, kde je dětské hřiště kousek od vesnického obchodu. Bohužel i tady jsme vystavení komářím útokům. Verča si moc neodpočine, protože přestávku prochodí, aby ji komáři nechali být. Kluci si vyhrajou, ale po obličejích mají spoustu nových štípanců. Další kilometry vedou přes Wolinský Národní Park. Trochu se zdržíme, protože se Verča vrací z kopce zpátky na hříště pro tašku s jídlem a vařič, který jsme zapoměli pod lavičkou. No to jsem si něco vyslechnul. Cyklostezky ve Wlinském parku jsou nejprve lesní pěšiny a poměrně úzké a plné dřeva. Mám tedy co dělat, abych tudy s vozíkem vůbec projel. Pak se to trochu zlepší a cesty se rozšíří. Cesta je prach a štěrk a udusaná hlína polních cest. Ve vesničce Sulomino opět stavíme na dětském hřišti. Čas máme díky brzkému vstávání dobrý. Je to téměř neuvěřitelné, ale konečně žádní komáři ! Další úsek do města Wolin je opět po hlavní silnici, ale naštěstí velmi krátký. Odtud vede trasa mezi vesničkami stále na jih až do města Stepnica. Ačkoliv tento úsek má skoro 30 kilometrů přijde mi, že se jede hrozně příjemně a rychle to uteče. Projeli jsme spoustu malých vesnic a v každé byl malý obchod – Sklep, kde u stolku posedával místní u lahve piva. Ve Stepnici opět stavíme klukům na hřišti a to je tady fakt parádní. U blízké školy a je velké a moc pěkné. Kluci si tu rychle nachází kamarády mezi místními, tak máme problém je odsud dostat pryč.  Veronika mezitím skočí na nákup do Biedronky. Než odjedeme tak se bohužel začíná naplňovat předpověď na dnešní den. Dopoledne mělo být slunečné a po obědě přeháňky a bouřky. Déšť nás dohání ve vesnici Katy, kde se schováváme v poměrně rozlehlé autobusové zastávce. Jak se rozprší, tak přijde i bouřka a více jak hodinu nás tu drží. To nám trochu nabořilo časová plán, zatím to vypadalo na velmi brzký příjezd. Další kilometry až do Štětína jsou poměrně nudné. Pole a vesnice, kilometr po kilometru se blížíme. Předměstími Štětína vidím dle podkladů na mapy.cz značené cyklostezky, ale fakticky to jsou chodníky z polámaných dlaždic na kterých se vyskytují chodci. O cyklostezkách tedy nemůže být řeč. Stavíme se v obchodě pro víno na večer k našemu hostiteli. Blížíme se k městu, ale na předměstí Dabie zjišťujeme, že na trase, kudy jsme chtěli přijet do centra je zavřený most. Ještě se snažíme ptát místních na cestu, kudy nejlépe. Jednou zastavím u skupinky, která už za dobu posedávání venku asi řádně požila a nejsou schopni se domluvit. Podruhé když chci zastavit, abych se zeptal na cestu, tak se chlapík rozchrchlá takovým způsobem, že ze strachu z otevřené tuberkulózy radši jedem dál. Město nakonec objíždíme hodně velkým obloukem. Alternativní most, který jsme našli je po tříproudé silnici. Tudy jedeme po obchvatu, který je normální silnice. Je tu ale silný provoz a hlavně auta kolem nás sviští. Mám opravdu strach se tady pohybovat, tak sjíždíme na polní cestu, která vede podle kanálu a měla by silnici kopírovat. Asi po kilometru kličkování mezi obrovskými kalužemi po rozblácené cestě, jsme dojeli na její konec v křoví. Dál nevede a my se musíme vracet zpět.a pokračovat po frekventované silnici. Tady to je opravdu krize. V nohách za dnešek máme hodně přes sto kilometrů, je podvečer a my se tady motáme městem. Přes únavu se musím soustředit, abychom na silnic neudělali žádnou chybu. Nakonec Odru překonáváme a přes průmyslovou zónu se dostáváme do města. Aby to bylo zajímavější, tak se nám vybíjí telefony. Asi v půl osmé konečně stojíme před domem, kde by měl Janusz se ženou bydlet. Na telefon mi celý den neodpovídal a když jsem mu teď zavolal tak vytípl telefon.Začínám být trochu nervózní. Dojíždíme na adresu, kde by měl bydlet a potkáváme se s nimi ve dveřích. Evidentně jsou překvapení, že nás vidí. Nedorozumění se vysvětluje velmi rychle. Janusz mi včera na warmshowers poslal špatné telefonní číslo. Uvedou nás do domu a nabízí nocování uvnitř, které určitě neodmítneme. Jdou na návštěvu k sousedům, tak máme možnost se umýt, vyprat a najíst. Vrací se kolem deváté hodiny, kdy už jsme děti uložili. Máme tak možnost chvíli posedět, vypít si skleničku a podebatovat. Janusz na kole hodně cestuje,hlavně do republik bývalého Sovětského Svazu. Témat je hodně, ale kolem jedenácté je čas si jít lehnout pro všechny. Moc příjemní lidé. Druhá zkušenost s nocováním před Warmshowers a také velmi pozitivní.

Den 12.

Szczecin – Schwedt/Oder

http://www.sports-tracker.com/workout/sachmet/5965111ff1757228deb514b3

kemp: http://www.wassersport-schwedt.de/

Verča

Ráno vstáváme po šesté hodině protože Janusz musí po sedmé do práce a tak se dohadujeme, že pojedeme s ním. Když balíme na kola zjistíme, že mám jak jinak prázdné zadní kolo. Někde se mi povedlo píchnout, ale to není to nejhorší. Olda objevil při výměně že mám prasklý ráfek na třech místech. Rozhodujeme se radši navštívit servis a tak nás Janusz navede k servisu kam chodí on. Tam se s ním rozloučíme a uděláme fotku na památku. Bohužel servisy otvírají až v 10 hodiny. Popojíždíme do parku u kterého je hřiště a Olda odbíhá nakupit nějakou dobrou snídani. Pak vezme kolo a jede do servisu. Bohužel ráfek, který nám nabízí je velmi drahý a tak volám kamarádovi mého táty Peškovi, který má cykloservis a prodejnu v Hradci Králové a radím se s ním. Říká mi ať se nebojím dojet na kole zpátky až do Čech, že sám má na několika místech prasklý ráfek a není to nic fatálního. Dáme tedy na jeho radu a vyrážíme na cestu. Při výjezdu z města se ještě zastavujeme v Lídlu kam vyjimečně Olda dovolí jít nakoupit mě. Jo to byla chyba. Vždy dlouho vybírám a vymýšlím a Olda mi po dvaceti minutách nervně volá kde jsem. No byla sem v krámu naposled. Tak a už vážně můžeme jet. Za Rosowem přejíždíme hranici zpátky do Německa. A u Neurochlitzu se chytáme stezky Odra – Nisa, podél které pojedeme až do Liberce. U vody zastavujeme na zmrzlinu a pauzu. Krásné počasí, výborná zmrzlina, hezký výhled co by to mohlo pokazit? Mám zase prázdné zadní kolo. Olda už na mě dost zle kouká. Podezřívá mě už delší dobu, že mám v kapse špendlík, a vždy když se mi nechce jet bodu ho do kola. Když dojíždíme k městu Schwedt/Oder Olda pro mě udělá pauzu protože vidí, že sem dnes hodně unavená. Nakonec se rozhodneme dnes skončit v místním centru vodních sportů, kde je hotel a plac na stany. S námi tam stanuje cca 30 dětí, kteří jsou na konci roku na nějaké školní akci. Na vodě mají cvičení policisté. Po postavení stanu si Olda bere Olíka a jedou do krámu pro něco dobrého k pití na večer. Večeře, sprcha a koukáme kam až bude potřeba dojet další den abychom stíhali dojet podle plánu do Liberce. No…135 km. Bude to hodně dlouhý den tak musíme vyrážet před osmou hodinou raní.

IMG_20170711_073357907.jpg

IMG_20170711_152541676.jpg

Olda

Ráno vstáváme poměrně časně. Musíme odjet před osmou, protože Janusz s manželkou se chystají do práce. Dáme si lehkou snídani a nosíme věci do garáže, abychom naložili kola a mohli vyrazit. Bohužel nacházím, že Verča má prázdné zadní kolo. To je zatím za tuto cestu poprvé, tak se to zatím dá. Když sundám plášť a prohlížím ráfek tak ve mě hrkne. U niplů najdu prasklý ráfek a po bližším prozkoumání najdu prasklinu ještě na dalších čtyřech místech. Tak to je paráda, doufal jsem, že už je smůly konec. No nic, tak zalepím duši a pojedeme se podívat po servisech. Janusz nás dovede k servisu a s díky se loučíme. Bohužel otvírá až v deset hodin. Dojdeme si nakoupit do biedronky, pak dojdeme na hřiště kde si kluci hrajou a společně snídáme. Hledáme kde jsou cykloservisy, ale většina otevírá také až v deset hodin. Najdeme jeden servis, který má od devíti, ale je to přes půl města. Cestou potkáváme chlapíka, který ačkoliv je půldeváté ráno, tak sedí na schodech a pije vodku z flašky. Vydáme se tam. Otevřeno mají, ale bohužel nemají zapletený ráfek na desetikolečko. Kousek od něj je další, ale stejný problém. Vracíme zpět na hřiště opět kolem chlapíka, který už flašku vodky vypil a teď už má v ruce druhou. Vyrážím sám do dalšího servisu, kde mi zapletené kolo nabízí, ale za cenu skoro 100 Euro, což je zhruba pětinásobek normální ceny. Asi nějaký hodně speciální. Zkusím ještě další 2 servisy a bohužel žádný vhodný ráfek. Vracím se za Verčou s prckama na hřiště. Dáváme hlavy dohromady a voláme mechanikovi do Česka co s tím, protože se mi takhle vysokou částku opravdu platit nechce. Po konzultaci, kdy nám říká, že prasklej ráfek má skoro na každým svým kole a ať na to kašleme, že to domů musíme takhle dojet. Ok, kašleme na to. Koukám na Verčino zadní kolo, osmička je tam trochu znát. Takže instrukce jsou jasné, jezdi za mnou ať na to nemusím koukat a mít nervy. Projíždíme kolem chlapíka, vedle něhož leží 2 láhve vodky, on na zemi a 3 lidé kolem něj ho křísí. Z centra Štětína musíme vyšlápnout do kopce a dupeme podle nákupních center a autosalonů do předměstí. Zastavujeme se na nákup v Lidlu a posílám tentokrát nakoupit Verču. Chuděra tam stráví hrozně času, protože hledá spoustu věcí. Já mezitím hlídám spícího Olíka a vykládám si s jedním párem, který jde okolo a všímá si itineráře, který máme na kole. Tak konečně opouštíme Štětín a je půl jedné. To jsem zvědav co dneska ujedeme. Cyklostezka je pěkná a vede podle silnice. Jede se nám dost ztuha. Přejedeme dálnici a u vesničky Rosówek odbočujeme od silnice a přejíždíme hranici zpět do Německa. Dál jedeme po silnicích mezi poli až do Rosowa, kde už nacházíme cykloznačení stezky Odra-Nisa. Ta nás teď bude provázet několik dnů. Stezka nás dovede až k řece Odře, kde stavíme ve vesničce Mescherin. Tam je moc pěkná cukrárna, po řece jezdí lodě a my odpočíváme se zmrzlinou v ruce před další cestou. Protože Verča má zase prázdné zadní kolo, tak se tu zdržíme o něco déle, než jsme chtěli. Hotovo, jedeme. Projedeme pralesem před městem Gartz a  pak už se nám otevírá cyklostezka Odra-Nisa, tak jak jsme si to představovali. Asfaltová stezka šířky silnice vede po valu nad břehem řeky mezi slepými rameny a mokřady. Bohužel jsme si špatně spočítali vodu a jelikož je dnešní odpoledne až nebývale teplé, začínáme mít problém. Zastavujeme před zahradou jednoho domku a poprosíme pár pracující na zahradě. Doplní nám vodu do vaku a ještě nám dají láhev perlivé. Moc jim děkujeme a pokračujeme dál. Je kolem páté hodiny a na Verču padá krize, s tím, že už by chtěla dneska skončit. Moc z toho radost nemám, ale další kemp je asi 35 kilometrů, takže se rozhodujeme skončit dnes ve Swedtu. Je tu zrenovovaná marina, kde kotví lodě a zároveň tu mají stany cyklisté a škola na výletě. Skočím s Olíkem do Lidlu pro zmrzku a pár piv a vracíme se zpět. Večer se přižene silná bouřka, tak se schováváme a brzy jdeme spát. Zítra nás čeká pěkná porce kilometrů, abychom byli na plánu a v pátek mohli spát v Liberci

Den 13.

Schwedt/Oder – Aurith – 155 km

http://www.sports-tracker.com/workout/sachmet/59671e72c3d639467e57a391

kemp: https://radlerhof-aurith.jimdo.com/

Verča

Ráno opravdu vstáváme po šesté hodině, nasnídáme se, vše zabalíme nachystáme a už jen donést nabité power banky a může se jet. Bohužel budova v které jsou záchody a sprchy je zamčená a otvírají ji až v osm hodin. Nemají to tedy dobře vymyšlené. Celý kemp se budí a musí chodit na záchod do recepce, kde je pouze jeden. Když jdu ze záchodu všimnu si uklízečky jak míří do oné zamknuté budovy uklízet. Když odemkne poprosím ji zda si mohu jen něco vzít a naštěstí mě pouští. Tak už můžeme vyrážet. Kousek za kempem přejíždíme most a odteď nás cesta vede podél kanálu Hohensaaten – Friedrichsthaler Wasserstrasse po stezce Odra – Nisa. Podél cesty jsou sloupky a na prvním je napsáno 99,9. Oldu tím dost straším protože sloupky jsou po 200 metrech a tak mu stále říkám kolik je ještě před námi. Jsme zvědaví co bude následovat po sloupku 0,2. To se ale dřív než za pět hodin nedovíme.

Stezka se jede opravdu dobře. Kvalitní asfalt, žádné kopečky, fouká minimálně, kolem jen tráva, občas domečky, voda a jako bonus labutí rodinka. Sem z ní unešená, jak spořádaně malá labutí mláďátka jdou za mamkou labutí. Po 30ti kilometrech děláme přestávku na svačinku a necháváme kluky aby si protáhli nožky. Druhou zastávku dáváme u městečka Gross Neuendorf, kde se snažíme najít nějaký krámek nebo hospodu. Chvilku se motáme a nakonec se zeptáme místních a samozřejmě jsme kolem krámku dvakrát jeli a nevšimli si ho. Olda skočí koupit limču a nějaké dobroty. U městečka nás zaujme kavárna s hotelem Varladeturm, která se nachází v bývalé vlakové nakládací věži s pěti historickými vagóny. Ty jsou přestavené na krásné ubytování. Bohužel během naší zastávky začíná silný déšť, který se sice trochu zmírní, ale nevypadá, že by v blízké době přestalo pršet úplně. Kluky dáváme oba do vozíku, mají stejně čas spánku a rozhodneme se pořádně šlápnout do pedálů. Kluci opravdu během pár minut oba usínají a spí skoro tři hodiny a nás se povede ujet skoro 60 km. Konečně se blížíme ke sloupku s označením 0. Přemýšlíme co na konci bude a nakonec jsme oba překvapeni. Není tady nic. Ačkoliv… potkáváme tři mladé kluky z Česka, kteří si udělali dovolenou od pramene Nisy až k moři a zpátky chtějí jet vlakem. Trošku nás děsí když nám říkají kolik km už ujeli vzhledem tomu, že nás to čeká v následujících dnech. Celkově nám každý den ty km dost nesedí s mapami. Odchylku chápu do 5ti km, ale pokud je 10 a víc je to už dost nepříjemné a pak sem dost nepříjemná i já. Jediné velké město dnešního dne je Frankfurt nad Odrou. Hledáme krám na nákup, původní plán najíst se gyrosu padá, protože žádný jak naschvál nepotkáváme a tak radši šlapeme dál. Už by to nemělo být více než 10 km do kempu, což je dobře protože už začínáme být dosti unaveni. Bohužel ve městě Brieskow – Finkenheerd se nám kemp nedaří najít. Na mapě sice je zaznačený, ale na jeho místě nic není. Co teď? Nacházíme jeden kemp jen 3 km odtud, ale byla by to zajížďka a zítra bychom se museli stejnou cestou vracet. A tak radši volíme kemp v Aurithu, který je vzdálený 11 km. No spíš než volíme sem k němu přemluvena argumentem, že následující den pojedeme jen 90 km. Začíná se stmívat, ale naštěstí jedeme po cyklostezce podél vody tak se nemusíme bát aut. Konečně kemp. Nikdo nikde, ale plácek je to hezký. Vedle je přestavená stodola v které jsou tři sprchy a uvnitř je také stolek s židlemi, dřez, pračka, sušák na prádlo a elektřina. Nakonec se Olda dovolá majiteli. Máme si postavit stan kde chceme a on dorazí za 20 minut. Kluci si zatím hrají na hřišti, které máme hned vedle stanu. Po zaplacení kempu odcházím vykoupat kluky a Olda se chystá vařit. Najednou se spustí ohromná průtrž. Uf, ještě že už máme stan postavený a vše schované. Tak už jen večeře a můžeme jít spát. I tady se setkáváme s velkým množstvím komárů, avšak jediná paní která je zde taky ubytovaná, ale v budově, mi daruje repelent, který na místní komáry platí a má pravdu.

WP_20170712_05_18_50_Pro.jpg

WP_20170711_16_03_27_Pro.jpg

IMG_20170712_164755048.jpg

Olda

Ráno se vzbudím, abych šel na záchod jako vždycky, ale záchody jsou zavřené s tím, že se otevírají v 8 hodin. Záchod je v budově, ale tam je vše zamčeno. Podaří se mi odchytit jednoho z karavanistů, který tam míří také, ale na rozdíl ode mě, má klíček. Tak ten mi na recepci nedali. Vstáváme brzy, je to porce kilometrů, Byl bych rád pokud bychom odjížděli v sedm hodin. Bohužel se nedostaneme pro powerbanky, které jsou zamčeny v místnosti se sprchami, která otvírá až v osm hodin. Naštěstí se Verče podaří odchytit uklízečku, která tam míří a tak můžeme vyrazit o něco dříve. Hned jak přejedeme most na druhý břeh pokračuje cyklistická dálnice, jak jsme na ni zvyklí z předchozího dne. Na protipovodňovém vyvýšeném valu stezka o šířce silnice a široko daleko kolem nic ! Jen řeka, její slepá ramena, mokřady a občas les. Po řece občas propluje loďka a kolem je spousta vodního ptactva. Počasí je po včerejší bouřce poměrně teplé, ale je opar a sluníčko svítí jakoby zpoza vody. Když jsme vjeli na stezku, začala se na sloupcích u stezky objevovat čísla kilometrů, která začala na číslovce 99,9 a po sto metrech se odpočítávají. To jsem fakt zvědavej, jestli je to odpočet kilometrů cyklostezky. První přestávku si dáváme u jezu v Hoohensaaten, kde se najíme, kluci se proběhnou a já si tréninkově zalepím píchlou duši u croozeru. Na stezce panuje hodně čilý provoz. Né, že bych měl na mysli nekončící sňůru cyklistů. To zase ne, ale cyklistů, kteří mají kola ověšená brašnami je opravdu hodně. Podle mě super nápad, jak do regionu, který by byl za normálních okolností naprosto turisticky nezajímavý přivést lidi. Občas potkáme pozůstatky zašlé slávy v podobě mostních pilířů uprostřed řeky nebo rozpadlých průmyslových budov z mezíválečného období. Pilíře ční uprostřed řeky, jako memento časů kdy tudy nevedla hranice států. Občas se objeví několik domků a u jednoho z nich je okénko směrem k cyklostezce, kde si kupujeme kopečkovou zmrzlinu. O kousek dále u farmy zase prodávají místní přebytky úrody. Tak jak jsme v Německu zvyklí. Jen stolek s produkty, kasička a cedule – přispějte nám na další úrodu. Kupujeme si tedy velikou cuketu, ať mámě zase něco čerstvého. Zásoby se pomalu tenčí a my hledáme, kde zastavit v obchodě, ale dneska to bude maličko problém. Moc velkých měst po cestě nepotkáme. Zastavujeme v Gros Neuendorf, kde je občerstvení, které evidentně žije hlavně z cyklistů. Posezní na kávu a domácí koláč a krom toho regál obchodu, kde si můžete koupi limonádu, sušenky a nebo konzervu. Bohužel se rozprší a déšť nás bude provázet  zbytkem dne. Napojujeme se zpět na stezku a na břehu řeky si všímáme železniční nákladové stanice přebudované na kavárnu a hotel. Moc dobrý nápad, jak využít nefunkční průmyslové budovy, to se mi moc líbí. Olíka vezeme v dešti chvíli v sedačce v pláštěnce, ale pak už se rozprší vážně hodně, tak jde k Vojtovi do vozíku. Další část cesty je bohužel pouze ve znamení hltání kilometrů. Kluci spí ve vozíku na který dopadají kapky deště a my jen strojově šlapeme a pozorujeme jak na sloupkách ubíhá stometrový odpočet. Odpočítávání končí u města Lebus. Byli jsme opravdu zvědaví co bude na konci odpočítávání a pravda je naprosto jednoduchá. Je tu jen konec respektive začátek tohoto úseku cyklostezky. Potkáváme tu tři mladý kluky z Česka a dáme se s nima do řeči. Vyrazili z Hrádku nad Nisou, před třemi dny a jedou k moři. No já mám v plánu tam být za dva .. hmmm. V Lebusu opravdu tenhle parádní úsek cyklostezky podle vody skončil a my musíme šlapat do kopce a pak podle silnice až do Frankfurtu nad Odrou. Naštěstí přestává pršet a my hledáme ve městě obchod na velký nákup. K večeři kupuju naložené maso. Grilované by bylo lepší, ale na pánvi bude taky fajn. Ušlapali jsme dneska hromadu kilometrů tak si to zasloužíme. Sjíždíme přes město opět dolů k Odře, ale tady je cyklostezka značená po hlavní silnici, to je škoda. Musíme opět vyšlapat kopeček a začínáme toho mít plné kecky s další kilometry směřujeme už k ubytování. Ve vesnici Brieskow-Finkenheerd přehodnocujeme ubytování které Verča vybrala. Mělo to být místo na stan o dvě vesnice dále na zahradě rodinného domu, ale raději bych něco kde budeme mít větší klid. Tady ve vesnice je na mapě značená marina, ale tu nenajdeme. Pak dál po stezce je vyloženě cyklistické ubytování,ale je to dalších 11 kilometrů, takže po krátké debatě se rozhodujeme tam dojet. Už se začíná stmívat, ale poslední kilometry po stezce nám utečou rychle. Místo je opravdu moc pěkné. Travnatá plocha s několika stromy, kioskem, dětským hřištěm a spousto laviček a sedaček. Krom toho stodola, ve které jsou sociální zařízení, pračka a také je zde možné usušit prádlo nebo uschovat kola. Také je tu malá budova s ubytováním, kde už je ubytovaná jedna Němka. Prohodíme s ní pár slov a zjišťujeme, že musíme majiteli zavolat a ten nás opravdu za pár minut přijede zkasírovat a zase odjede. Zatím co stavíme stan a připravujeme spaní, tak jsou kluci na hřišti ve svém živlu. Pak si jdeme dát do stodoly usušit věci, schovat kola a všichni se vykoupat. Postupně samozřejmě 🙂 Zatímco jsme schovaní začne venku pršet a déšť se postupně mění v brutální průtrž. Kapky zuřivě bubnují o plechovou střechu, tak, že uvnitř je hluk jak v mlýnici. Průtrž nás nutí se tu zdržet o něco déle než bychom chtěli. Mám trochu obavy, aby tohle stan vůbec vydržel. Když se déšť zklidní tak postupně přeběhneme do stanu. Při takovémhle počasí jsem opravdu rád za to, že máme tak velkou předsíň. Kluci můžou být v suchu a hrát i s autama, všechny věc máme schované a ještě je tu dost místa na to abych mohl udělat večeři. Spát jdeme až kolem jedenácté a to nás zase čeká ráno brzké vstávání. Dneska to byl perný den.

Den 14.

Aurith – Köbeln – 109 km

http://www.sports-tracker.com/workout/sachmet/5967acbb205b9b07ddf14d05

kemp: http://www.glockenhof.net/

Verča

Ráno vstáváme až kolem osmé hodiny. Zasloužili jsme si se pořádně vyspat. Snídaně je dnes konečně trochu kulturní. Za stanem máme stolek s lavicí. Olda uvaří kávu, nakrájí žlutý meloun, nachystá vafle a klukům vanilkové tvarohy. Snídaně jak v restauraci. Kluci se během balení zabaví na hřišti a tak vše probíhá celkem rychle. Sluníčko se nám zatím schovává za mraky tak snad se ještě umoudří. Stezka vede dál podle Odry, kolem staré rozpadlé elektrárny u které je brčálově zelené jezero, což úplně vybízí k fotce. Aniž bychom si toho všimli když projíždíme městečko Ratzdorf a tam se mění se Odra za Nisu. Škoda že to není lépe značené. První přestávku děláme na hřišti ve vesničce Bresinchen a konečně se mraky trochu rozestoupí a objeví se sluníčko. Dál vede stezka sice hezky mezi polema, ale taky zde fouká pěkně nepříjemný boční vítr, který se občas mění v přední. Po včerejším dlouhém dni to opravdu není nic příjemného. Cestou potkáváme mnoho čápů. Celkové na téhle dovolené jich vidíme hodně. Vítr je nepříjemný i pro kluky a tak je oba schováváme do croozeru, kde opět do pár minut společně usínají. Olík leží Vojtíškovi na rameni a oba spokojeně chrupkají. Takhle jsou oba tak hodní a kouzelní. Dnešním cílem je dojet do Bad Muskau, ale vzhledem k tomu že už máme na tachometru 100 km volíme bližší kemp v Köbelnu. Když dojíždíme ke kempu máme najeto během našeho dnešního odpočinkového dne 109 km. Kemp se nachází na zahradě u bývalého zemědělského stavení. Místo na stany je zezadu bývalého vepřína, který je přestaven na krásnou koupelnu se záchody. Některé věci zůstali zachovány, takže na záchodě je toaletní papír daný v korytě. Vybíráme si plácek mezi jabloněmi a nejsme zde jediní se stanem a dokonce nejsme zde jediní Češi. Z venku budovy jsou zásuvky, což je pro nás ideální a tak si před spaním dobíjíme všechnu elektroniku. Procházím si kemp a koukám, že majitelka nabízí i přespání uvnitř na seně. Tam by se tedy Olda se svoji alergii udusil, ale mě to přijde kouzelné. Když Olda vaří večeři dám se do řeči se skupinkou, která se skládá ze tří dospělých a 5ti dětí. Vydali se na dovolenou k moři. Cestu tam se rozhodli zvládnout na kolech, ale zpátky už se svezou vlakem. Loučím se a jdu vykoupat kluky. Je to náš poslední večer v Německu a tak se s ním musíme rozloučit dobrou večeří a tak Olda připravuje vepřové steaky se zeleninou a bagetkou a k tomu si vychutnáváme červené víno.

WP_20170713_07_43_49_Pro.jpg

WP_20170713_10_08_41_Pro.jpg

Olda

Ráno vstáváme poměrně časně a kluci hned utíkají na hřiště. Je tu stůl a lavice, takže si můžeme dát pod širým nebem snídani u stolu jako lidi. Vyrážíme kolem deváté hodiny. Dnes bychom chtěli dojet až do Bad Muskau, což je přes sto kilometrů, pro změnu. První kilometry jsou po parádní cyklostezce až do Eisenhuttenstadt. Po cestě míjíme ruinu staré továrny, opravdu zajímavý objekt. Ve městě dojdeme na nákup a pokračujeme po stezce. Bohužel kousek za městem je stezka uzavřená a my musíme po objížďce. Je to poměrně otravná objížďka podle silnice s mírnými kopečky a dává nám dost zabrat. Vracíme se zase k vodě a po pár kilometrech nás stezka zase odvádí pryč od vody a vede přes vesnice a lesíky. Myslel jsem, že ve městě Guben budeme velmi brzy, ale nějak nám to dneska nejede. Je moc pěkné počasí, takže se nebudeme stresovat kilometry a klukům stavíme na hřišti a dáváme si oběd. Gubenem projíždíme kolem jedné hodiny a pokračujeme dál po stezce, která vedu už podle Nisy. Tu změnu jsme ani nezaregistrovali, na soutok Odry s Nisou tu nebyl žádný zvláštní odkaz ani vyhlídka ze stezky, Prostě jsme jen projeli kolem. Krom toho není stezka už taková dálnice jak jsme si zvykli, ale spíše asfaltový chodník. Nevede přímo u řeky, ale zabíhá od ní dále do les a polí a pak se k ní zase vrací. Kluci si zdřímnou a my dojíždíme do města Forst. Staré historické město, kde nás upoutají dvě zajímavosti Stržený dlouhý most do Polska a zrenovované nábřeží, kde byli využity těžební vozíky tak, že v nich byli udělané stoly a lavice. Nenacházíme pro kluky žádné hřiště, tak se zastavíme v aleji. Jeden mladý pár s dětmi vidí náš itinerář, tak se dáváme do hovoru. Něco sníme a hledáme, kde dneska budeme spát. Kempy tu nejsou, jen penziony u kterých se dá postavit stan. Nakonec po několika hovorech jeden nacházíme a vyrážíme dál. Stezka vede mezi loukami, ale je tu více lesů a kilometry odsýpají. Slunečné odpoledne se mění v příjemný letní podvečer a nám padne do oka ukazatel na cyklistické ubytování. Jiné než jsme měli v plánu, ale jestli je to ubytování pro cyklisty, tak mu dáme určitě přednost. Vyjíždíme z lesa a na louce je několik chalup, kterým dominuje starý statek. Majitelka nás zavede na zahradu, kde je krom nás další skupina Čechů s dětmi. Vydali se opačným směrem z Liberce k moři. Vedle statku je stání pro karavany a sociální zařízení je v bývalém vepříně. Hrozně se mi tu líbí, takhle nějak bych si to představoval. Takové neformální a příjemné. Dneska žádné ponocování, včera to bylo náročné a dneska také přes sto kilometrů, takže tuhneme brzy.

Den 15.

Köbeln – Liberec – 142 km

http://www.sports-tracker.com/workout/sachmet/59691d13f1757228def4e09c

Veronika

Ráno opět vstáváme velmi brzy, protože chceme dojet k naším známým v nějakou rozumnou hodinu. Balíme, loučíme se a jede se. Cestu do Bad Muskau si zkracujeme po silnici, protože cyklostezka se hodně klikatí a už se začínají objevovat kopečky. Za městem se ale vracíme zpátky na cyklostezku Odra-Nisa. Dnes je polojasno a pofukuje větřík. Cesta dnes celkem odsýpá. Kousek od Rothenburgu se podél silnice táhne zábavní park pro děti Kulturinsel – Einsiedel. Něco jako naše Mirakulum, jen jsou zde použity hodně pohádkové motivy a více přírodní. Dál když se stezka vrátí k vodě kolem Zentendorfu je často vidět zbytky mostů. Těžko říct při které válce byli zničeny. Do města Görlitz přijíždíme po silnici a hned nás zaujme krásný gotický Kostel svatého Petra a Pavla. Ve městě se zastavujeme na nákup a Olda stojí vyděšeně nad telefonem. Ptám se copak se stalo a on jen vykoktá že do Zittau to máme ještě 40 km. To není zrovna příjemné zjištění vzhledem k tomu, že už máme najeto 70 km a v Zittau zdaleka nekončíme. No co se dá dělat jedeme dál. Stezka nás vede kolem kostela Kloster Sankt Marienthal. A za ním se chytáme perfektně udělané stezky takže do toho můžeme pro změnu šlápnout. Trochu se nám zatáhlo ale naštěstí ne na dlouho. Nakonec dojet do Zittau nebylo tak náročné jak jsme se báli. Zittau neboli Žitava je nejznámější díky tomu, že se zde nachází pomezí tří států – Německa, Polska a Česka. Nemáme moc čas si ji projet, ale určitě zde nejsme naposledy. Aspoň máme tip na nějaký víkendový trip. Když přijedeme k České hranici prosíme kolemjdoucí skupinku zda by nás vyfotila. No skupinku. Věkový průměr 70 let tudíž z pěti fotek není ani jedna použitelná. Snažíme se telefon postavit na sloupek a vyfotit se sami ale to se nám taky moc nedaří. Když už to chceme vzdát jde kolem mladý český pár a ten nás zachrání a udělá nám podařenou fotku. Tak můžeme frčet dál směr Hrádek nad Nisou. Už začínáme být dosti unavení, aby ne po 120 km. U Bílého Kostela nad Nisou potkáváme venkovní hospůdku s hřištěm tak to je jasná zastávka. Dohaduji se zda mohu platit eurama. Mohu ale musím mít přesně. Není problém, takže klobása, utopenec, hermelín, hranolky, pivo, limči, tyčinky a máme to přesně 10 eur. Kdybych věděla co je před námi asi bych byla jen na limče. Myslela sem že to máme kousek a né nijak do kopce. Omyl. Povede se nám ztratit stezku, tlačíme do kopce po lesní cestě, ale s pocitem že jsme špatně se vracíme na silnici a rozhodneme se to objet po silnici, pak zjistíme že jsme tlačili správně. Závěr je to tedy výživný. Kamarádi nám zatajili že si k nim na závěr dáme pěkně do těla do kopce. Kopec z Machnína do Liberce nám bere poslední síly. Díky bohu že už jsme na místě. Vyházíme věci, dáme si vyprat, vykoupu děti a hodná hostitelka nám připravila smažený sýr s bramborem. Mňam. To oceňují i děti Takže sníst a spát, rychle spát protože na závěr děti dost seděli a jsou až moc plní energie, tak ať nezdemolují půl domu. Naštěstí usínají, bohužel usíná i Olda. Já si s kamarády ještě chvilku povídám ale oči se mi také zavírají. Tak se odporoučím do postele a únavou do minuty spím.

WP_20170714_12_21_39_Pro.jpg

IMG_20170714_174531782.jpg

Olda

Ráno vstáváme časně. Modrá obloha, rosa na trávě a krásné letní ráno. Jen ta teplo je jako uprostřed září. V rámci možností se snažíme být tiší, abychom nebudili naše spolu nocležníky, ale s našima klukama to je těžký. Dojíždíme do Bad Muskau a odtud pokračujeme po cyklostezce která vede lesy podle řeky. Má ale jednu nepříjemnou vlastnost. Vyšlapete kopeček nahoru, tam je vesnice, chvíli rovina lesem a pak ostrá sjezd dolů zpět k řece a takhle se to několikrát opakuje. Do Rothenburgu pak dojíždíme podle silnice, která objíždí místní letiště. Tady nás čeká velký nákup a můžeme pokračovat. První meta je za námi a další je Gorlitz. Stezka tady nevede podle řeky, ale z části po silnici, zabíhá do lesů a polí a pak se zase vrací a pak opět zabíhá na druhou stranu. Rozhodujeme se tedy si tento úsek zkrátit po silnici. To není moc příjemná jízda. Silnice je kvalitní, ale úzká a lemovaná alejemi stromů. Je pátek, takže poměrně silný provoz. Před Gorlitzem silnici opouštíme a opět je tu pěkná stezka, která se klikatí podle řeky loukami. Při nájezdu na ní, o kousek unikneme nehodě. Verča projede po hlavní místo, kde se připojuje vedlejší silnice. Tam čeká auto, aby se připojilo a sotva Verča projede, tak začne najíždět. Začnu křičet a gestikulovat až si mě řidič všimne a auto o fous minu. Tohle mohlo být pěkně ošklivé. Dojíždíme do Gorlitzu, ale na detailní prohlídku bohužel není čas. Katedrálu si vyfotíme z dálky a snažíme se vymotat z města. To se nám moc nedaří a tak si jeden kopeček vyjedeme zbytečně dvakrát. Tady se stezka opět mění a vede podle hlavní silnice do Žitavy. Když vidím na ukazateli 40 km Zittau, tak začínám dost pochybovat, že dneska zvládneme dojet až do Liberce.Po levé straně je vidět Frýdlantský výběžek a štíty Jizerských hor na obzoru. To je hodně jiný pohled, než na jaký jsme byli zvyklí. Zvedá se vítr, ranní modř oblohy jsme nechali někde daleko za sebou. V Ostritzu klukům zastavujeme na hřišti, ale za chvíli nás vyhání déšť. Stezka nás zavede do starého kláštera. Vede přímo skrze něj až do údolí Lužické Nisy, kde je řeka hluboko zakouslá do okolních kopců. Stezka vede kaňonem Lužické Nisy, podle železniční trati. Nový asfaltový povrch pomáhá tomu, že cesta pěkně odsýpá. Před silným deštěm nás alespoň částečně chrání koruny stromů nad našimi hlavami. Prší fakt dost, ale jede se opravdu pěně, povrch je tu nový a hladký. Nic to nemění na tom, že už se na mě únava značně podepisuje. V Hirschfelde se zastavujeme v supermarketu vrátit zálohované láhve a koupit něco k doplnění energie. Poslední úsek do Žitavy vede podle silnice a já mám pocit, že to nedojedu. Vítr fouká ostře proti a žene déšť. Jedu snad krokem a Verča na mě musí čekat. V Žitavě se opět trochu zamotáme, ale směr k České hranici a trojmezí najdeme poměrně záhy. Naštěstí přestává pršet a ukazuje se sluníčko. Za Hartau překračujeme hranici a je to úžasný pocit. Po tom co nás cestou potkalo, jsem místy pochyboval o tom, jestli se nám to podaří. V posledních dnech jsme si museli hodně máknout, dokázali jsme to. Teď už jen dojet domů do Neratovic. Na hranici se fotíme a musíme oslovit asi 3 skupiny lidí než se najde někdo, kdo je schopen nám udělat použitelnou fotku hraničního sloupu. Přijíždíme do Hrádku nad Nisou a tady už má cyklostezka Odra – Nisa také jinou podobu. Staré rozbité silnice třetí třídy s tím, že je pouze značená žlutými cedulkami. Profil se dost vlní, toho jsem se na závěr bál. Zastavíme v kiosku v Bílém kostele nad Nisou. Kluci dostanou hranolky, já si musím dát pivo, aby se m trochu odkyselili nohy a s Verčou i něco sníme. Než nám dojde, že nemáme koruny, tak musíme platit v Eurech. Pak šlapeme do kopce a ještě víc do kopce, když objíždíme zříceni Hamrštejnu. Sjedeme do Machnína a odtud už je to k Jirkovi s Lenkou jen kousek. Bohužel předtím musíme vyšlapat stříbrný a zlatý kopec .. vyšlapat po svých, fakt už není energie. Dnešní noc trávíme u kamaráda Jirky s jeho ženou a dětma. Po dlouhé době zase spaní pod střechou. Kluci bohužel díky dešti neměli moc příležitostí vyzářit energii a tak zlobí jak čerti. Lenka je velmi pozorná hostitelka a tak máme i připravenou večeři. Jdu uspat prcky, ale po dnešní náročné trase je bohužel efekt takový, že usínám také.

Den 16.

Liberec – Malá skála – 51 km

http://www.sports-tracker.com/workout/sachmet/596b10c1f1757228de101dcb

kemp:http://www.camp-ostrov.info/

Verča

Ráno mě překvapuje, jak málo bolavá sem po posledních třech dnech. Celou dovču mi přišlo, že jsem málo zhubla zato poslední tři dny, kdy jsme ujeli 406 km, mi vzali určitě dvě kila. U Oldy je to trochu jinak. Tahá dost kilo a nohy ho už opravdu bolí. Dnes si konečně dáme trochu oddychový den. V klidu bez spěchu se nasnídáme, balíme, děkujeme kamarádům za možnost přespat u nich a za to jak se o nás krásně postarali a vyrážíme na vlakové nádraží v Liberci vyzvednout Oldovu mamku, která se k nám přidá na závěrečné dva dny naší cesty. Překvapí nás pár kopečků k nádraží. Z dálky už vidíme mamku se štěňátkem, které si když jsme byli pryč pořídila. Tak už jsme komplet tak můžeme vyrazit. Jako dnešní cíl nakonec volíme kemp Ostrov na Malé skále. Když se vymotáváme z města, najednou uslyšíme ránu a skřípění brzd. Vylekaní co se stalo zastavíme. Mladá holčina leží s kolem uprostřed silnice, ale naštěstí nevidíme žádné vážnější zranění. Je celá otřesená a řidič auta co jelo za tím, které ji srazilo přichází k nám a všichni kontrolujeme dívčino kolo a v jakém je stavu. Bolí ji akorát loket a koleno. Řidič, který ji srazil zastavuje o pár metrů dále a ani se neobtěžuje přijít podívat jak jí je. Když na něj vyběhne řidič, který jel za ním zjišťujeme, že pán už je dost starý a ani nevěděl že někoho srazil. Zastavil pouze proto, že mu ulétlo pravé zrcátko. Naštěstí ji nabral jen oním zrcátkem, jinak nevím jak by to dopadlo. Pán zbaběle ujíždí z místa nehody a my se rozhodujeme, že slečnu doprovodíme až k ní domů, kdyby se jí udělalo cestou špatně. Je v šoku ale díky tomu, že si s ní povídáme se uklidní. Nejvíce se bojí reakce rodičů, ale slibuje že jim řekne co se stalo. Bojíme se aby jí později nezačalo být zle nebo jí nerozbolela víc ruka. Je smutné že se bojí nejvíc rodičů, Necháváme ji u ní před barákem a vracíme se na naší trasu. Moc dlouho ale nejedeme. Na silnici za Tyršovým vrchem, která je mírně do kopce nás chytá silná průtrž a my se ukrýváme do lesa vedle silnice. Děti navlečeme do pláštěnek, sebe do bund a využíváme nucenou přestávku k svačině. Když to nejhorší přejde jedeme dál. Další průtrž nás chytá v Jeřmanicích, kde se schováme už lépe a to před zavřeným krámkem, kde jsou i lavičky. Vojtíšek spí o to je pauza klidnější. Další přeháňka nás chytá v Odolenovicích, ale tady jen na chvilku využijeme větví stromů u kapličky a jedeme dál. Přijíždíme do Turnova a odtud už s Oldou cestu známe. Přejíždíme most a dohadujeme se že se někde zastavíme na jídlo. V Dolánkách u Turnova si děláme přestávku, protože se konečně udělalo hezčí počasí a dáváme si kofolu, pivo a bramboráčky. Taková svačinka před večeří. Pak popojedeme a kousek před restaurací Vechtrovnou nalézáme nové občerstvení. Mají venku gril, domácí klobásy, domácí sýry a halušky. No tak není nad čím přemýšlet. Po vydatné večeři už nás čeká pár posledních kilometrů do kempu. Oproti loňskému roku, kdy jsme v kempu byli na podzim skoro sami je tady spousta stanů. Ještě, že máme tak velký stan i ve třech dospělých lidech, dvou dětech a jednom psovi se pohodlně vyspíme. Když vykoupu děti využíváme toho, že nám je má kdo pohlídat a uspat a mizíme s Oldou dát si ještě pivo před spaním do blízké hospůdky. A přiťuknout si na poslední noc ve stanu na této dovolené.

WP_20170715_10_23_24_Pro.jpg

WP_20170715_15_09_05_Pro.jpg

Olda

Ráno není kam spěchat a ono by to moc ani nešlo. Po kilometráži předchozích dní, jsem rozbitej jak Dukelskej průsmyk. V klidu posnídáme s Jirkou a Lenkou. S klukama zase od rána šijou všichni čerti, což slibuje další náročný den. S překročením hranice do Česka už si připadám, jak když jsme někde na víkend, jako bychom za sebou neměli hodně přes tisíc kilometrů a cestu od moře. S Jirkou podebatujeme nad výbavou kola. Jemu připadá, že to máme hodně vychytané, ale já vidím spoustu rezerv. S velkými díky se loučíme a podle průmyslové zóny vyrážíme na nádraží, kde máme v deset sraz s mojí mamkou, která se k nám na poslední dva dny připojí. Původně jsem měl ideu dojet na koupaliště v Dolní Bukovině, ale při teplotě lehce přes 20 stupňů je to trochu zbytečné. Tak se domluvíme operativně, podle toho jak se nám pojede. Pár minut po desáté přijíždíme na nádraží a máma už tam čeká i s Elinkou, jejím novým štěnětem. Kluci jsou nadšení, že vidí babičku a ze štěněte ještě víc. Prohodíme pár slov a vydáváme se po naší dnešní trase směrem pryč z Liberce. Od nádraží sjíždíme na Vratislavickou ulici vedoucí směrem na Jablonec. Trasa je značená stále jako cyklostezka Odra – Nisa, ale to srovnání českého a německého pojetí je vyloženě komické. V Německu jsme jeli kilometry opuštěnou přírodou a ve městech mimo provoz a tady se cyklostezka omezí na pruh na krajnici s ikonou cyklisty. Navíc oproti Německu, se tady v provozu na kole a s vozíkem opravdu bojím. A za chvíli ve Vratislavicích se ukáže proč. Proti nám jedou na krajnici dva cyklisti a za nima mladá holka na kole. Najednou rána a holka je na zemi. Snažíme se analyzovat co se děje, auta zastavujou a zjišťujeme co se děje. Holčina potlučená, sbíráme ji ze země a koukáme jestli je v pořádku, což naštěstí je. Kolo je trochu odřené, trochu zohlé, ale to rychle opravíme. Nějak pořád nechápu jak se to přihodilo, na vozovce jsou jen kusy urvaného zrcátka. Co se stalo se brzy ukazuje. Řidič zastavil za zatáčkou a nešťastně obchází obstarožní felicii a evidetně lituje, že má poškozené zrcátko, ale nic dalšího ho nezajímá. Od jednoho z řidičů, který zastavil, aby se o sraženou holčinu postaral, tam dostává pěkně od plic vysvětleno co je za hovado. Holčině je tak 13, je evidentně v šoku a nejvíc se bojí toho, aby se nevolala policie, protože by ji rodiče navrch vynadali. Rozhodneme se ji alespoň doprovodit k domovu, kdyby náhodou šok pominul a jí se udělalo zle. Řidiče, který to má na svědomí nenapadlo, ani se dojet omluvit, jen sedá do auta a zbaběle odjíždí. Tak přesně z toho důvodu se s dvěma prckama na českých silnicích bojím. Z Vratislavic musíme přejet kopec Císařský kámen. Kopce mi teda moc nechyběli. Hned jak vyjedeme z města, začíná se rozpršívat a hned jak se schováme pod stromy, tak začíná lejt jak z konve. Půlka července a takhle vypadá léto. Asi půlhodiny se schováváme před deštěm, než můžeme zase jet. Ale sotva došlapeme a z části dotlačíme naše bicykle na vrchol, tak musíme ujíždět bouřce. Schováme se pod pergolou obchodu v Jeřmanicích a trávíme tu dalších několik desítek minut, než se bouřka přežene. Začínám být z počasí dost otrávenej. Dnešní den mě zatím moc nebaví. V Jeřmanicích konečně začíná parádní cyklostezka, která vede podle dálnice, bohužel jen do Hodkovic. Tam musíme kousek do kopce a pak po silnici až do Sedlejovic, kde se ocitáme opět pod kopcem a musíme tlačit kopeček nahoru. Přes Jenišovice sjíždíme do Turnova, kde konečně zase začíná pěkná cyklostezka. V kempu v Dolánkách si dáváme dlouhou přestávku, občerstvení a kluci se můžou trochu vyblbnout na hřišti. Když je deštivo, tak není moc prostor k tomu, aby si užívali cestování. Teď už se naštěstí deštivý den změnil ve slunečný podvečer. Nikam už nespěcháme, takže s užíváme projížďku a stavíme kousek od Staré Vechtrovny. Je tam chalupa s doškovou střechou, interiér v Himalájském stylu a menu se jmenuje Indické dny. Za sporákem je Indický kuchař, kamarád majitele. Čeho se člověk takhle u Jizery nedočká.  Dáváme s dlouhou přestávku s pivem, masem z grilu a místními sýry a klobásami. Po cestě Německem jsme si podobných zastavení moc neužili. Kluci se chytí asi desetihlavého gangu dětí, které vytáhli taťkové na výlet na koloběžkách, takže je od nich chvíli klid. Do kempu Ostrov na Malé Skále je to už jen kousek. Byli jsme tu vloni na podzim a byli jsme tu úplně sami. Teď je kemp doslova narvanej. Stan postavíme hned vedle dětského hřiště, ať mají kluci prostor k vybití s dalšími dětmi. Pak už kempová klasika. Udělat spaní, hygiena pomalu se naskládat do stanu. Tam je nás na dnešní noc o jednoho psa a jednoho člověka víc, takže bude trochu těsno. S Verčou ještě využijeme možnosti, že dneska máme hlídání, takže si zajdeme ještě posedět na pivo. Tam, ale dlouho nevydržíme. Náročný program předchozích dní si vybírá svou daň, tak shledáme, že nám bude příjemněji ve spacáku než u piva.

Den 17.

Malá skála – Neratovice – 86 km

http://www.sports-tracker.com/workout/sachmet/596b830bf1757228de1b8b9d

Verča

Ráno nás budí teplý slunečný den. Dnes nás čeká dojet domů do Neratovic a máme to nějakých 85 km. Poslední Oldova speciální silná kávička a ovesná kaše. Klukům se dnes nechce vstávat a tak si ve stanu hrají se štěňátkem Evelínkou. Dojet se domů ale musí a tak balíme věci a stan a nasedáme na naše milovaná kola. Začátek dnešní trasy vede stejnou trasou kterou jsme včera končily den. Nebe je bez mráčku, takže už nám začíná být líto, že dovolená končí. Přes Turnov míříme do Mnichova Hradiště. Tady si děláme kratší pauzu pro děti, aby se proběhli a my se nasvačili. Další pauzu si vyžádá paní Berková v Bakově nad Jizerou, kde mají v cukrárně prý výbornou zmrzlinu. Je to trochu zajížďka, ale čas máme a chuť taky. A má pravdu, že zmrzlinu mají vážně výbornou. Dál projíždíme Mladou Boleslav a za ní nás čeká tlačení kol do prudkého kopce u Jizerního Vtelna. Uf konečně jsme nahoře a odtud už nás čeká jen známá cesta domů. Kropáčova Vrutice, Košátky, Byšice, Všetaty a jsme doma. Když přejíždíme most v Neratovicích ještě si sjedeme k vodě natočit poslední video z dovolené a ukončit tím naši druhou letošní cyklodovolenou. Odtud to máme kousek k babičce, která nás už nadšeně vítá. Dostáváme koláč a foccaciu, uklidíme kola a jde se domů. Tady nás čeká další navařené jídlo od mé mamky. Je hezké vidět jak se na nás všichni těšily.

WP_20170716_09_23_08_Pro.jpg

Olda

Poslední den cesty. Dnes musíme jen došlapat domů. Cyklostezek si moc neužijeme, spíš rozbitých silnic třetí třídy a frekventovaných silnic třídy druhé. Balíme si saky paky, abychom je naskládali na kola a mohli vyrazit po nám už tolik známe trase až domů. Stezka podle Jizery je po ránu vylidněná a překvapivě je i hezké počasí. Na to jsme si vcelku odvykli. Úsek z Turnova do Mnichova Hradiště není žádná velká hitparáda. Pořád po silnici mezi auty a jen tupě šlapeme. V Mnichove Hradišti si dáme přestávku na náměstí, abychom si dali svačinu a kluci zase vyzářili do prostoru trochu energie, která se v nich během jízdy kumuluje. Tady se chytáme značené stezky podle Jizery, ale ta až do Boleslavi vede po silnici. Dneska je pěkně, ale trasa je opravdu nuda. Projedeme Mladou Boleslav a v Jizerním Vtelně opouštíme Jizeru. Tam musíme do krpálu tlačit, to se vyjet fakt nedá. Sotva zaberu trochu silněji, tak se mi stehna kroutí křečí. V Chotětově si dáváme opět přestávku a kupujeme klukům zmrzku a odpočíváme. Zažíváme taky slušnou náhodu, když tam potkáváme kámoše Tkádlu, který šlape na kole z Liberce až do Prahy. Prohodíme pár slov, ale má před sebou ještě kus cesty, tak musí dupat. Sjíždíme do údolí podle železniční trati, která vede až do Neratovic a projíždíme Kropáčovou Vruticí. Tady to mám najeté hodně poctivě, takže žádné dobrodružství. V Košátkách musíme přejet kopeček a sjet do Byšic. Silnice je tady rozbitá na hadry, plná záplat a děr. Vozík skáče jak divoká koza. Trasu z Byšic přes Všetaty do Neratovic jezdíme asi 30 x za rok, ale teď je to pro nás speciální. Dojíždíme k babičce, která celou dobu sledovala naši cestu a teď nás nadšeně vítá. Tak je to za námi. Po tom co se nám všechno cestou přihodilo, jsem očekával, že dojedeme domů spíš vlakem než na kole, ale zvládli jsme to.

Epilog

Verča

Počasí nám tentokrát moc nepřálo, kola nás také dost potrápily, ale co je nejdůležitější všichni jsme zdraví a v pořádku. Viděli jsme spousta hezkých míst a dovolenou jsme si užili i přes všechny patálie. Ale není třeba smutnit, doma se moc dlouho neohřejeme. Za měsíc nás čeká odjezd na naši poslední letošní velkou cestu a to do Dánska.

Olda

Naše v pořadí čtvrtá cyklocesta byla jako na horské dráze.

Počasí nám dalo zabrat opravdu dost, Než tepla a moře, jsme si užili spíš větru a deště. Takže pohodové projíždění se podle moře se spoustou koupání se bohužel nekonalo.

Další co nám dalo zabrat byla naše kola. Donutila nás hodně přemýšlet a přehodnotit spoustu věcí. Změnit stávající cykloservis, zamyslet se nad vhodností našich kol na podobné cesty a doplnit vybavení na údržbu a servis kol na cestách.

No a trasa ? Ta mi přišla hodně zajímavá a různorodá. Lesy a jezera Meklenburska, stará hansovní města, pobřežní promenády, výhledy na moře a písečné pláže. Po cestě zpátky pak cyklostezka Odra – Nisa, cyklodálnice opuštěnou krajinou. Rozhodně bylo na co koukat.

Cesta je za námi, ale ještě nekončíme. V září nás čeká Dánsko na tři týdny, takže je na čase dát dohromady kola, vzít si poučení a připravit se na další dobrodružství.

Odkaz na Fotoalbum – https://photos.app.goo.gl/7XIZObwEb3PKN3l33

Sledovat nás můžete tady – https://www.facebook.com/BerkoviNaKolech/

 

 

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s