Expediční výbava – 3. Servis a náhradní díly

Posted: February 21, 2019 in Equipment
Tags: , , , ,

Při psaní této kapitoly a zejména po diskuzích, které rozproudily kapitoly předchozí, je mi jasné, že tato bude jedna z těch více diskutabilních. Na vybavení všeobecně se dá dívat z mnoha úhlů a je na každém, jak minimalisticky nebo naopak megalomansky se zvládne sbalit, záleží na spoustě okolností.

Pokud jde o nářadí a náhradní díly, budeme patřit spíše mezi ty megalomany. Nabízí se otázka proč ? Pohybujeme se převážně obydlenými částmi Evropy, kde je cykloservis vždy maximálně nižší desítky kilometrů daleko ? Těch důvodů je několik a nemusí být pro každého z relevantní.

Všeobecně se snažíme být na problémy připraveni, předvídat je a předcházet jim. Samozřejmě ne na vše se dá připravit. A Pokud už problé mnastane, tak ze vniklých situací se snažíme brát si ponaučení. Například na první víkendovou cyklojízdu do Drážďan, jsme vyrazili bez pumpičky a lepení nebo náhradní duše. Ani nemluvě o tom, že jsem v té době ještě ani neuměl defekt opravit. Museli jsme prosit projíždějící cyklisty, zda nemají sadu na opravu nebo náhradní duši. Když pomineme, že jsme v tu chvíli vypadal jako úplný idiot, tak jsme měli docela štěstí. Ne vždy se člověk pohybuje po Labské cyklostezce, kde jsou spousty lidí připraveny poskytnout mu pomoc. Od té doby bez pumpičky, lepení a montpák nejedu nikam. Jednou na projížďce mi praskl řetěz. To už byl horší, byl jsem v lese a nikde nikdo. Tak jsem si kolo dotlačil na vlak. Od té doby sebou vozím nýtovačku a rychlospojku. S popisem podobných situací bych mohl pokračovat.

 

img_20170711_152541676

Pokud se výše popsané situace přihodí, když jste sami za sebe, tak si nějak poradíte. Ve chvíli kdy jsou s vámi dva prckové a navíc taková čísla jako máme my, nemáte jeden problém na řešení. Máte jich hned několik.  Na kole nešlapeme proto, abychom jezdili po servisech, ale abychom cestovali. Takže čím více si toho zvládneme opravit sami, tím lépe.

Takže jaké technické závady jsme během našeho cestování řešili ?

Nespočet píchlých duší, což je to nejmenší. Nyní už oba obouváme Schwalbe Marathon, což by mělo počet defektů značně omezit.

Prasklý rychloupínák, respektive prasklý protikus se závitem na jeho konci. Hned první den naší cesty na Balt kus za Berlínem. Nemít náhradní, nevím co bychom v sobotu v lese uprostřed deště vyváděli.

Ulomený štoubek u nosiče. Šroubek, který držel nosič u rámu byl evidentně poddimenzovaný ( vyměněno za silnější ) a při dlouhodobé zátěži zafungoval jako střižná pojistka. Nastěstí se to přihodilo na konci cesty v Zell am See a kolo bylo po provizorní opravě elektrikářskými páskami dále pojízdné.

Během cesty Around Denmark po opravě defektu za zadním kole, jsem bohužel špatně navinul řetěz a ten se při prvním šlápnutí zařízl do ramínka přehazovačky. S použítím kombinaček se dal řetěz vystříhat a ramínko narovnat. Alespoň tak, aby bylo možné dojet do servisu. Bohužel výměna přehazovačky za 1000 DK. Nemít kleště, tak řešíme situaci, kdy jsme v neděli odpoledne v dešti někde uprostřed Dánských polí s dvěma dětmi. Nepřijde vám, že se nám nehody stávají hlavně o víkendu za nepříjemného počasí ? 🙂

f57055104

Na první cestě po Labské cyklostezce se podařilo Verče proříznout plášť. Náhradní jsme pochopitelně neměli, takže opět servis. Od té doby vozíme náhradní skládací, který jsme také následně použili během cesty Arround Denmark.

Na jarní cestě Moldau-Donau mamka naložila kolo trochu více a popraskali dráty. To se u 30 let starého favorita na původních ráfkách dalo čekat. Takže nákup nováho ráfku, pak i druhého a výměna. Od té doby dráty i niple už vozíme.

V Polském Swinoústí na cestě od Baltu domů Verče popraskal ráfek na zadním kole kvůli velké zátěži. To moc řešení v terénních podmínkách nemá. Takže jsme to se štěstím dojeli až domů a od té doby máme oba dvojité Jumbo ráfky a zesílené dráty.

Upadlá šlapka na Verči kole, jak můžete vidět dole. Opět neděle v Národním parku Murritz. Bohužel jsem neměl dostatečně velký imbus, takže jsme řešili improvizací a interakcí s místními, abychom alespoň dojeli do kempu a následně do servisu.

Vysypaný střed opět během Baltic tripu. Tahle cesta byla na defekty vůbec bohatá. Tomu se dávyhnout maximálně prevencí. Problém byl netypický střed, který jsem ve svém horáku měl. Musel se objednat z centrálního skladu, což uprostřed Německa trvalo den, ale v odlehlejších končinách by to mohl být velký problém. To jsme vyřešili nákupem vhodného kola UB Bike, které je ze součástek, které jsou velmi běžné.

A nakonec zlomená poloosa u kolečka Croozeru. To se bohužel nijak na místě vyřešit nedalo, ale od té doby jsme vozili náhradní kolečko. Vozík naštěstí už necháváme letos ležet doma.

img_20170702_112237361

No a co že jsme se to rozhodli sebou tahat na půl roku ?

Začal bych asi s obaly. Jednu větší uzavíratelnou brašnu s dušemi a náhradními díly na velké opravy vozíme uzavřenou v jedné z rámových brašen. Jednu náhradní duši a pumpičku máme připevněnu rovnou na rámu. Nářadí, které potřebujeme mít po ruce a díly na rychlé opravy vozím v nepromokavém plastovém boxu ZEFAL – Box, který se vejde do stojanu na láhev. Další nářadí pak v rámové brašně TOPEAK brašna TRI-BACKUP TIREBAG.

20190217_133119

Defekty –  vozíme universální pumpičku s tlakoměrem a redukcí na oba typy ventilků, náhradní duše po dvou pro každého tzn. na dětské kolo, na UB bike 26s autoventilkem a na Verči horáka s galuskovým ventilkem. K tomu kvalitní montpáky a 2 sady lepení.

mg_4123-kopie

Řetěz –  tak pro jistotu vozíme jeden řetěz náhradní, k tomu dvě rychlospojky,  máme novou nýtovačku od TOPEAK nýtovačka LINK 11  a také měrku retězu, abychom během takhle dlouhé cesty poznali, kdy jsou řetězy zralé na výměnu. Pokud jde o údržbu tak mazání ve formě universálního oleje na řetězy, kartáček na jeho čištění a několik hadříků. Dobře poslouží také vlhčené ubrousky.

mg_4151-kopie

Náhradní díly – když pominu řetěz, který jsme už zmiňoval, tak z náhradních dílů vozíme rychloupínák, náhradní díly na Ortlieb brašny. Pak je tu sada kolových šroubů a různé další rozměry + podložky. Několik pěnových podložek ze starých omotávek, elektrikářské pásky, vázací drát a ducktape. To proto,  kdyby se hýbalo něco co se hýbat nemá. Dále pak sadu náhradních drátů + niplů a lanko.

7214525854_733237dd83_z

mg_4132-kopie

Nářadí – to ještě asi projde sítem, ale zatím máme sbaleno následující. Kombinačky a sikovky, multitool kleště se nám příliš neovedčili. To asi proto, že jsme měli levné s ocelí o tvrdosti sýra. Klíč na pedály, dlouhý plochý šroubovák na nastavování brzd a čištění některých částí kola. Kompletní sada imbusů a k tomu 2 vychytávky TOPEAK nářadí NANO TORQBAR 5 a TOPEAK nářadí RATCHET ROCKET LITE a několik náhradních bitů na ostatní závity. Malý francouzák, uviverzální klíč na niple a stahovák na kazetu Shimano. Klíček na nosič od Thule, ale ten je miniaturní. Jo a taky pilku na železo a odvrtávák na závity 🙂

Nářadí Váha
TOPEAK brašna TRI-BACKUP TIREBAG 116
duše autoventilek 2 x 341
duše galuskový ventilek + Louri frame strep 188
duše 20 kolo 0lík 2 x 295
pumpička universál 253
TOPEAK nářadí NANO TORQBAR 5 65
elektrikářské pásky 30 ks 54
šruby a matice 🙂 192
gumičky a těsnění 44
náhradní řetěz 301
ortlieb brašny náhradní díly 18
rychlospojka 2 x 7
ZEFAL – Box + šroubky 235
sikovky 288
sada imbusů 404
pilka na železo 48
malý francouzák 45
Klíč na pedály 15 81
šroubovák dlouhý plochý 35
kombinačky 201
hadřík 17
TOPEAK nýtovačka LINK 11 89
klíč na kazetu 38
hadříky 38
duck tape 51
vázací drát 97
kartáček 18
lepení na duše 2 x 10
lanko 17
bity sada 59
bity sada velká 58
montpáky 35
TOPEAK nářadí RATCHET ROCKET LITE 156
klíč na niple 9
niple a dráty 76
měrka na řetěz 32
rychloupínák 57
klíč na niple universál 67
klíč na nosič thule 9
Celkem 4144 g

Jasně, hromada krámů. Chybí ještě svěrák, náhradní rámová sada a 5V svářečka 🙂 Ale jak už jsem psal, snažíme se poučit z chyb a problémům pokud možno předcházet. Další espekt je také finanční, kdy máme nějaký budget a všeobecně vezeme o něco více věcí, abychom nemuseli dokupovat náhradní duši a lepení hned za hranicemi. Je možné, že vybavení ještě projde redukcí a nějaký kousek necháme ležet doma, protože hmotnost je výrazně vyšší než bychom si přáli. Nicméně zatím máme sbaleno dle seznamu výše.

mg_4149-kopie

Partnerem kapitoly servis je společnost ZOOKEE  , která je distributorem značky Topeak.

logo.pngTopeak-Logo.jpg

Advertisements
Comments
  1. marek burian says:

    nic proti naradi jeste jsem to ani neprohlid ale nebylo by “lehci” koupit treba nejaky letherman tool misto kombinacek atd ?

    • meyhams says:

      Je komromisní řešení, pokud bychom se balili na lehko, tak je lepší mít u sebe leatherman nebo jinej multitool než nic. Ale na velkou cestu u sebe budu mít raději normální nářadí. Váha není primárně to co bychom řešili.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s